Żegnajcie plastikowe sztućce, witaj karo na 500 tys. zł! Nowa rewolucja w Polsce!

Justyna
Prawo
09.05.2023 21:04
Żegnajcie plastikowe sztućce, witaj karo na 500 tys. zł! Nowa rewolucja w Polsce!

Już niebawem wiele produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, zostanie objęte zakazem wprowadzania na rynek. Za jego złamanie przewidziano wysokie kary!

Zmiany w prawie

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Jej głównym celem jest wdrożenie unijnej dyrektywy SUP (single use plastic). Dotyczy ona  ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży.

Co będzie zakazane?

Nowela zakazuje wprowadzania do obrotu następujących produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych:

  • patyczków higienicznych, z wyjątkiem patyczków przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego,
  • sztućców (widelce, noże, łyżki, pałeczki),
  • talerzy,
  • słomek, z wyjątkiem słomek przeznaczonych do celów medycznych zgodnie z definicją wyrobu medycznego,
  • mieszadełek do napojów,
  • patyczków mocowanych do balonów,
  • pojemników na żywność wykonanych z polistyrenu ekspandowanego,
  • pojemników na napoje, w tym ich zakrętek i wieczek, wykonanych z polistyrenu ekspandowanego,
  • kubków na napoje, w tym ich zakrętek i wieczek, wykonanych z polistyrenu ekspandowanego.

Kary za złamanie przepisów

Jak czytamy w ustawie:

„Przy ustalaniu wysokości administracyjnej kary pieniężnej uwzględnia się stopień szkodliwości naruszenia, rodzaj, zakres i okres trwania naruszenia oraz dotychczasową działalność podmiotu".

Kary będzie nakładał, w drodze decyzji, właściwy wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Ich wysokość przewidziano na kwotę od 10 tys. do nawet 500 tys. zł.

Dodatkowe opłaty

Nowe przepisy wprowadzają również opłatę w wysokości maksymalnie 1 zł, za niektóre produkty jednorazowe, które będą wydawane klientom. Mowa m.in. o opakowaniach, w których serwowane są napoje czy żywność. handlowe. Pobrana opłata ma być przeznaczona na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z takich produktów.

Dodatkowe opłaty dla przedsiębiorców będą także związane z prowadzeniem publicznych kampanii edukacyjnych dotyczących ograniczenia stosowania plastiku. Ponadto będą m.in. zobowiązani do wnoszenia opłat za 1 kg lub sztukę wprowadzonego do obrotu produktu.

Szczegółowe kwoty poszczególnych opłat zostaną określone w rozporządzeniu.