Masz dach lub balkon? Sprawdź nowy sposób dodatkowe pieniądze!

Martyna P.
Newsy
08.05.2023 10:04
Masz dach lub balkon? Sprawdź nowy sposób dodatkowe pieniądze!

Rząd zapowiedział wprowadzenie nowej formy rozliczania dla części wspólnych budynków wielorodzinnych, które zakłada możliwość zmiany formy otrzymywanego wynagrodzenia za energię.

 

Darmowy prąd w bloku?!

Nowy projekt dotyczy prosumenta energii odnawialnej (prosumenta indywidualnego). Jest to forma rozliczania energii.

System ten zakłada możliwość zmiany formy wynagrodzenia za energię.

Na rządowej stronie czytamy, że forma wynagrodzenia w postaci obniżenia rachunków za energię przez sprzedawcę będzie mogła zostać zamieniona na przelew wartości tej energii (w formie pieniężnej, na wskazane konto).

Resort informuje, że prosument indywidualny, którego mikroinstalacja OZE przyłączona jest do części wspólnej budynku wielolokalowego, będzie otrzymywał całość wynagrodzenia za energię na wskazane przez siebie konto.

„Wartość energii będzie określana na podstawie rynkowej miesięcznej ceny tej energii. Natomiast w przypadku energii wytworzonej i zużytej w tej samej godzinie, nie będzie obowiązku uiszczania za nią opłat, w tym opłat dystrybucyjnych zmiennych – tak, jak jest w przypadku rozliczania innych prosumentów indywidualnych” – czytamy w opisie projektu na rządowej stronie.

Według wyliczeń rządu można liczyć na obniżkę rachunków za energię na poziomie 328 złotych w skali roku przez 15 lat (w przeliczeniu na lokal). Inwestycja ma się wrócić po 5 latach użytkowania instalacji.

Osoby, które chcą zainstalować panele fotowoltaiczne mogą skorzystać z programu "Mój Prąd 5.0". Nowa edycja programu ruszyła 22 kwietnia 2023 roku. Dotacja do samej mikroinstalacji fotowoltaicznej wynosi 6 tysięcy złotych. 

 

Zdjęcie Masz dach lub balkon? Sprawdź nowy sposób dodatkowe pieniądze! #1
źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii 

Już wkrótce ruszy nabór wniosków!

Projekt nowych przepisów został już przyjęty przez rząd.

Już wkrótce właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych będą mogli składać wnioski o otrzymanie statusu prosumenta lokatorskiego. Wnioski należy kierować do swojego sprzedawcy energii, który zmieni formę rozliczeń.

Kolejnym etapem będzie wypłacanie wynagrodzenia bezpośrednio na wskazane konto.

WAŻNE: Do nowych przepisów kwalifikują się mikroinstalacje przyłączone przed wejściem przepisów w życie, a także te, które zostaną przyłączone po ich wejściu.

 

Fotowoltaika w bloku stanie się bardziej opłacalna

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda uważa, że dzięki instytucji prosumenta lokatorskiego budowa mikroinstalacji OZE w blokach będzie bardziej opłacalna.

Minister podkreśla, że mieszkańcy budynków wielorodzinnych (bloków) zyskają więcej korzyści z wytwarzania własnej, zielonej energii.

Zmiana formy wynagrodzenia pozwoli na bezpośrednie wykorzystanie zgromadzonych środków pieniężnych na rozliczenie zobowiązań przez prosumenta z tytułu zakupu energii elektrycznej lub na obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi w budynku (na którym będzie znajdować się instalacja OZE).

Ponadto rozwiązanie to pozwoli na uniknięcie ryzyka, że część wynagrodzenia za energię przepadnie.

Dodajmy, że obecnie w przypadku nierozliczenia wprowadzonej do sieci energii w okresie 12 miesięcy część wynagrodzenia przepada.

 Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną