Sezon grillowy rozpoczął się na dobre. Wiele osób bardzo lubi ten sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu. Okazuje się, że w niektórych miejscach obowiązuje płacenie podatku za korzystanie z grilla.
Podatek od grillowania w Belgii
Mieszkańcy Belgii, a konkretnie Walonii zobowiązani są do odprowadzania podatku za rozpalanie grilla. Nie ma znaczenia, czy spotkanie ma formę imprezy, czy rodzinnego spotkania. Przepisy te obowiązują od 2007 roku.
Główny Doradca Podatkowy „InFactu” informuje, że mieszkańcy tego regionu muszą płacić 20 euro podatku (za każde odpalenie grilla). Okazuje się, że Urząd Skarbowy weryfikuje za pomocą dronów i kamer termowizyjnych, czy ktoś nie zgłosił planów na grillowanie lub nie zapłacił podatku.
Nałożenie tego podatku ma być sposobem na walkę z globalnym ociepleniem.
Podatek grillowy w Polsce?!
Okazuje się, że do sejmu ma trafić projekt ustawy, która ma wprowadzić dodatkową opłatę za grillowanie. Opłata ta ma być pobierana przy zakupie węgla lub podpałek. Projekt zakłada, że trzeba będzie zapłacić dodatkową kwotę 30 złotych. Przepisy przewidują także możliwość skorzystania z abonamentu grillowego. Opłata ta miałaby być wnoszona do urzędów miejskich. Koszt abonamentu miałby wynieść 400 złotych za 6 miesięcy.
Na razie to tylko propozycja, póki co w Polsce nie obowiązują żadne przepisy związane z podatkiem od grillowania.
Podatek za posiadanie basenu
W Grecji natomiast istnieje obowiązek płacenia podatku za posiadanie basenu. Kwota podatku uzależniona jest od wielkości basenu. Dla zobrazowania podajemy przykład – za basen o powierzchni 100 metrów kwadratowych należy zapłacić 3 tysiące euro.
Okazuje się, że zdjęcia satelitarne pozwalają na weryfikację posiadania basenu. Grecja wprowadziła wykaz basenów, który swoją formułą przypomina ewidencję budynków gospodarczych w Polsce.
Podatek od cienia
Mieszkańcy Wenecji muszą z kolei płacić podatek od cienia. Obowiązuje on od 1993 roku. Podatek ten nałożony jest na właścicieli kawiarni, restauratorów za montowanie parasoli, czy markiz zasłaniających słońce. Kwota takiego podatku wynosi około 100 euro.
Podatek od słońca
W Hiszpanii konieczne jest płacenie podatku od słońca. Podatek muszą zapłacić turyści odpoczywający na wyspach archipelagu (Ibiza i Majorka). Kwota ta wynosi 1 euro za dzień pobytu.