Kara za spóźniony PIT! Na czym polega? Czy można jej uniknąć?

Justyna
Podatki
02.05.2023 10:57
Kara za spóźniony PIT! Na czym polega? Czy można jej uniknąć?

2 maja to ostateczna data składania zeznań podatkowych za rok 2022. Jakie są konsekwencje niezłożenia PIT-u w terminie?

Spóźniony PIT

Większość podatników może liczyć na to, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje za nich rozliczenie roczne. Wstępnie uzupełniona deklaracja znajduje się w usłudze Twój e-PIT. Tak przygotowane rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane.

Jednak w sytuacji, gdy podatnik zaloguje się do systemu, wprowadzi zmiany w deklaracji, ale nie zapisze ich i nie prześle zeznania, wówczas automatyczna akceptacja zeznania nie będzie możliwa. Dodatkowo należy pamiętać, że PIT-28 i PIT-36 również nie zostaną automatycznie zaakceptowane – wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

Jakie są konsekwencje?

Spóźniony PIT może mieć poważne konsekwencje w postaci odpowiedzialności karno-skarbowej. Konkretne kary za nierozliczenie PIT-u są natomiast uzależnione od kwoty zaległości:

  • Jeśli kwota, na którą została uszczuplona lub narażona na uszczuplenie należność publiczno-prawna nie przekracza 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, to mamy do czynienia z wykroczeniem skarbowym, zagrożonym karą grzywny od 185 do 37 tys. zł.
  • Jeśli jednak kwota przekracza wspomniany limit, to potencjalnie mowa już o przestępstwie skarbowym. W tym przypadku kara może wynieść od 616,60 zł do 4 932 800 zł.

Jeżeli w wyniku spóźnienia podatnik nie zapłaci należnego podatku musi liczyć się także z koniecznością zapłacenia odsetek za zwłokę. Dodatkowo nie skorzysta z preferencyjnego rozliczenia się wspólnie z małżonkiem, nie przekaże też 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Czy można uniknąć kary?

W pierwszej kolejności należy oczywiście złożyć zaległe zeznanie oraz uregulować podatek. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że im dłużej będziemy zwlekać, tym odsetki za zwłokę będą wyższe.

Następnie należy złożyć czynny żal, który pomoże uniknąć konsekwencji karno-skarbowych. Warto pamiętać, że można to zrobić tylko wtedy, jeśli urząd skarbowy sam nie odkrył wykroczenia i nie rozpoczęło się jeszcze postępowanie wyjaśniające. Czynny żal (którego adresatem jest Urząd Skarbowy) powinien zawierać wyjaśnienie, dlaczego podatnik nie wywiązał się ze swojego obowiązku w terminie.

Każdy kto zastosuje się do powyższej procedury, niemal z pewnością nie musi obawiać się kary grzywny.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną