Prezydent podpisał ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Zmiany mające ograniczyć stosowanie jednorazowych przedmiotów z plastiku już wkrótce wejdą w życie.
Jednorazowy plastik będzie ograniczany
Głównym celem ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej jest wdrożenie unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży (dyrektywa single use plastic - SUP). Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
W praktyce oznacza to, że znikną ze sprzedaży niektóre produkty w tym m.in.: patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów, pojemniki na żywność oraz pojemniki i kubki na napoje wykonane z polistyrenu ekspandowanego.
Jasna informacja dla klientów
Nowelizacja przewiduje ponadto obowiązek informowania konsumentów o szkodliwym wpływie produktu jednorazowego z plastiku, który kupują. Firmy będą realizować ten obowiązek poprzez czytelne oznakowanie na opakowaniu produktu.
Dodatkowa opłata
Pojawi się też nowa opłata w wysokości maksymalnie 1 zł doliczana do ceny produktu. Obciążone nią będą m.in. opakowania, w których serwowane są napoje czy żywność. Pozyskane w ten sposób pieniądze mają posłużyć na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów z jednorazowego plastiku.
Alternatywy dla plastiku
Dodatkowo sieci handlowe będą musiały samodzielnie zapewnić klientom alternatywę dla jednorazowego opakowania z plastiku. Opcja zastępcza może być wykonana z materiału podlegającego biodegradacji, albo wielorazowego użytku.
Rozszerzona odpowiedzialność producentów
W polskim prawie pojawi się też rozszerzona odpowiedzialność producentów w związku ze wprowadzaniem na rynek produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Zgodnie z zapisami ustawy przedsiębiorcy będą zobowiązani m.in. do wnoszenia opłat za każde takie opakowanie. Ich ostateczne stawki znajdą się w rozporządzeniu. Dodatkowe opłaty dla przedsiębiorców będą także związane z prowadzeniem publicznych kampanii edukacyjnych dotyczących ograniczenia stosowania plastiku.
Szereg innych zmian
Przepisy doprecyzowują również, ile tzw. recyklatu (materiału pozyskanego w ramach recyklingu z produktów już wcześniej wypuszczonych na rynek) znajdzie się w jednorazowych butelkach z tworzyw sztucznych. Od 2025 r. ma być to 25 proc., a od 2030 r. – 30 proc.
Ponadto producenci będą musieli zwiększyć efektywność zbierania z rynku jednorazowych butelek plastikowych. Natomiast zakrętki i wieczka wykonane z plastików w przypadku opakowań do 3 l będą musiały być do nich trwale przymocowane.