Koniec z Urzędem Pracy? Premier ma pomysł na nową nazwę!

Justyna
Newsy
27.04.2023 19:22
Koniec z Urzędem Pracy? Premier ma pomysł na nową nazwę!

Urzędy Pracy obecnie nie są już tak oblegane, jak jeszcze kilka lat temu, kiedy bezrobocie było dużo większe. W związku z tym premier Mateusz Morawiecki zaproponował odświeżoną nazwę dla tej instytucji!

Zadania Urzędu Pracy

Urząd Pracy to instytucja, która zajmuje się przede wszystkim pomocą w szukaniu pracy dla osób bezrobotnych. Jest również przeznaczona dla pracodawców, którzy szukają pracowników lub stażystów. Wśród jej innych zadań można wymienić także:

  • organizację szkoleń, które pomagają zwiększyć kwalifikacje,
  • aktywizację osób pozostających bez pracy,
  • informowanie o dostępnych ofertach pracy (w tym umieszczanie ich na stronie internetowej),
  • doradztwo zawodowe, czyli pomoc w określeniu preferencji zawodowych i posiadanych umiejętności,
  • przyznawanie i wypłacanie zasiłków oraz innych świadczeń dla bezrobotnych,
  • prowadzenie statystyk dotyczących bezrobocia.

Propozycja premiera Morawieckiego

Jednak już niebawem urzędy pracy mogą zmienić swoją obecną formułę. Premier Mateusz Morawiecki opublikował bowiem w mediach społecznościowych zdjęcie budynku Powiatowego Urzędu Pracy oraz wykres z danymi dotyczącymi stopy bezrobocia w Polsce, pisząc przy tym:

„Ten budynek znają miliony Polaków, zwłaszcza z lat 90 i pierwszej dekady lat dwutysięcznych. I chyba nikt za tymi miejscami nie tęskni... Dziś, gdy bezrobocie w Polsce jest drugim najniższym w Europie, może powinniśmy przestać używać nazwy "urząd pracy" (…) i zamienić je na coś, co bardziej pasuje do dzisiejszego rynku pracownika - np. "centra wyboru kariery"?”

Zdjęcie Koniec z Urzędem Pracy? Premier ma pomysł na nową nazwę! #1

Bezrobocie w Polsce

Słowa premiera nawiązują do najnowszych danych statystycznych ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny na temat bezrobocia. W marcu 2023 r. wyniosło ono 5,4 proc. podczas gdy liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec marca wyniosła 846,9 tys. W poprzednim miesiącu było to 5,5 proc. i 864,8 tys. osób.

Polski Instytut Ekonomiczny przewiduje, że do końca roku dojdzie do niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia.

Polska na tle Europy

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) Polska należy do państw z najniższym poziomem bezrobocia w Unii Europejskiej i plasuje się na drugim miejscu. Niższe bezrobocie jest jedynie w Czechach.

Czy Waszym zdaniem urzędy pracy powinny zmienić nazwę?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną