Postaw szklankę piwa w ogrodzie i pozbądź się ślimaków! Jak to działa?

Ewelina
Ogród
24.04.2023 9:00
Postaw szklankę piwa w ogrodzie i pozbądź się ślimaków! Jak to działa?

Czy wiesz, że piwo może pomóc Ci w walce ze ślimakami w ogrodzie? Choć może się to wydawać zaskakujące, ten popularny napój alkoholowy jest jednym z najskuteczniejszych i najprostszych sposobów na pozbycie się tych nieproszonych gości. Oto jak to działa i jak można zastosować tę metodę w swoim ogrodzie.

Pułapka na ślimaki z piwem - jak to działa?

Pułapka na ślimaki z piwem polega na umieszczeniu niewielkiej ilości piwa w naczyniu, które następnie zakopuje się w ziemi w ogrodzie. Ślimaki są przyciągane przez zapach piwa i, w poszukiwaniu źródła tego zapachu, wchodzą do naczynia. Po wpadnięciu do środka utopią się w piwie, skutecznie pozbywając się problemu.

Jak przygotować pułapkę na ślimaki z piwem?

Aby przygotować pułapkę na ślimaki z piwem, potrzebujesz:

 1. Niewielkiego naczynia, np. szklanki, kubka lub plastikowego pojemnika
 2. Piwa (najlepiej jasnego, ale każde będzie działać)
 3. Łopatki do zakopania naczynia

Oto krok po kroku, jak przygotować pułapkę na ślimaki z piwem:

 1. Wybierz miejsce w ogrodzie, gdzie zauważyłeś dużą liczbę ślimaków.
 2. Przy pomocy łopatki wykop niewielkie zagłębienie w ziemi, wystarczająco duże, aby zmieściło się w nim naczynie.
 3. Umieść naczynie w zagłębieniu tak, aby jego brzeg był na poziomie ziemi.
 4. Nalej piwo do naczynia, nie wypełniając go do pełna, aby ślimaki mogły łatwo się dostać.
 5. Sprawdzaj pułapkę co kilka dni, usuwając utopione ślimaki i uzupełniając piwo, jeśli jest to konieczne.

Dlaczego piwo działa na ślimaki?

Piwo działa na ślimaki, ponieważ przyciąga je jego zapach. Zawarte w piwie drożdże produkują etanol, który rozkłada się na dwutlenek węgla i śladowe ilości innych substancji chemicznych, które są pociągające dla ślimaków. W efekcie, ślimaki wędrują w kierunku źródła zapachu, wpadają do naczynia z piwem i się topią.

Bezpieczeństwo i środowisko

Metoda z użyciem piwa jest stosunkowo bezpieczna dla środowiska, ponieważ nie zawiera toksycznych substancji chemicznych ani szkodliwych pestycydów.

Ponadto, piwo jest łatwo dostępne i relatywnie tanie, co czyni tę metodę atrakcyjną dla ogrodników. Ważne jest jednak, aby pamiętać o kilku rzeczach:

 1. Uważaj na inne zwierzęta - naczynia z piwem mogą przyciągać również inne zwierzęta, takie jak psy, koty czy ptaki. Aby uniknąć potencjalnych problemów, warto zainstalować osłonę nad pułapką lub postawić naczynie w miejscu mniej dostępnym dla innych zwierząt.
 2. Nie wylewaj piwa wprost na ziemię - należy unikać wylewania resztek piwa bezpośrednio na ziemię, gdyż może to prowadzić do zaburzeń równowagi mikroorganizmów w glebie. Zamiast tego, wylej resztki piwa do zlewu lub toalety.
 3. Regularnie usuwaj ślimaki - niepozbywanie się ślimaków może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu i przyciągać inne szkodniki, takie jak muchy. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać pułapkę i usuwać utopione ślimaki.

Inne metody walki ze ślimakami

Chociaż piwo jest skutecznym rozwiązaniem, warto poznać również inne metody walki ze ślimakami w ogrodzie.

Oto kilka z nich:

 1. Ręczne zbieranie ślimaków - regularne zbieranie ślimaków ręcznie, szczególnie wieczorem i rano, może pomóc kontrolować populację tych szkodników.
 2. Stosowanie naturalnych barier - substancje takie jak trociny, skorupy jaj czy wapno mogą utrudnić poruszanie się ślimaków i zniechęcić je do wkraczania na teren naszego ogrodu.
 3. Wprowadzenie naturalnych wrogów ślimaków - ptaki, żaby, jaszczurki czy jeże to naturalni wrogowie ślimaków, którzy mogą pomóc w ich zwalczaniu.

Podsumowując, postawienie szklanki piwa w ogrodzie może być skutecznym sposobem na pozbycie się ślimaków. Jest to metoda przyjazna dla środowiska, łatwa w zastosowaniu i niedroga. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach związanych z bezpieczeństwem i środowiskiem oraz rozważyć zastosowanie innych metod walki ze ślimakami, aby uzyskać optymalne rezultaty.

Istnieje duże ryzyko ze ślimaki znikną, jednak pojawią się sąsiedzi :D 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną