Ślimaki w ogrodzie – jak się ich skutecznie pozbyć?

Ewelina
Ogród
24.06.2020 11:33
Ślimaki w ogrodzie – jak się ich skutecznie pozbyć?

Ślimaki w ogrodzie - metody zwalczania ślimaków. Dla posiadaczy działek i ogrodów, ślimaki mogą być niemałym kłopotem i wyzwaniem. Podgryzają one nie tylko liście roślin, ale również owoce i korzenie. W przypadku ich dużej ilości potrafią zniszczyć całe grządki i rabaty. Sposobów na pozbycie się ślimaków jest wiele. Można zastosować domowe metody zwalczania, lub użyć specjalnych preparatów. Oto skuteczne metody zwalczania ślimaków.

Dlaczego ślimaki żerują w ogrodach.
Mięczaki te są polifagami, czyli organizmami wielożernymi. Nie mają preferencji pokarmowych, mogą jeść zarówno rośliny jak i zwierzęta, a czasem nawet inne ślimaki. Na działkach można spotkać ślimaki oskorupione, np. winniczki, które nie powodują wielkich szkód oraz ślimaki nagie m. in. śliniki wielkie, rude, luzytański i pomrowiki plamiste, które potrafią być wielkim (obślizgłym) problemem. Przez to, że nie posiadają skorupy, która chroniłaby je przed słońcem, szukają cienia i wilgoci wśród roślin. Na działkach i w ogrodach znajdują wiele przysmaków, jak kapusty, , buraki i truskawki, oraz rośliny ozdobne jak lilie, astry czy nasturcje. Żywią się zarówno roślinami żywymi jak i martwymi, dlatego można je znaleźć w kompostownikach.

Zdjęcie Ślimaki w ogrodzie – jak się ich skutecznie pozbyć? #1

Domowe metody na ślimaki.
Jak już ślimaki zadomowiły się w ogrodzie, najlepszych sposobem jest wyzbieranie ich i przeniesienie w inne, odległe miejsce. Bezpieczna odległość to ponad 20 m od ogrodu, z takiej odległości trudno będzie im wrócić. Aby łatwo je zebrać, należy zwabić je w jedno miejsce, wykorzystując specjalne pułapki. Ślimaki nagie są aktywne w nocy, w dzień szukają wilgotnych, zacienionych miejsc, gdzie mogą się schować. Można ułożyć stare deski, lub liście i pod nimi zostawić przynętę: liście sałaty, pokrojone ziemniaki lub marchewkę, które przyciągną szkodniki.
Innym wabikiem na ślimaki jest piwo. Słoiki z piwem umieszcza się w ziemi, w miejscu ich żerowania. Skuszone zapachem wpadają do słoików, z których trudno się wydostać.


Aby zniechęcić ślimaki do przebywania w ogrodzie, należy utrudnić im poruszanie się po nim. Rozsypane między grządkami skorupki jajek, igliwie, trociny lub piasek z popiołem ranią ślimaki, a odgrodzone od swoich przysmaków będą szukać pożywienia w innym miejscu. Taka bariera nie jest trwała, więc należy pamiętać, aby po deszczu stworzyć ją na nowo.

Zdjęcie Ślimaki w ogrodzie – jak się ich skutecznie pozbyć? #2

Preparaty- muluskocydy.
Środki zwalczające ślimaki mogą być naturalne bądź syntetyczne. Naturalne preparaty są w postaci bezzapachowych żeli, które odstraszają ślimaki, ale nie są szkodliwe dla roślin. Takim żelem można otoczyć grządki, rabaty lub poszczególne rośliny. Środki syntetyczne prowadzą do śmierci ślimaków. Działają na różne sposoby- kontaktowe i żołądkowe. Preparaty kontaktowe powodują odwodnienie organizmu ślimaka. Środki o działaniu żołądkowym zawierają związki, które po zjedzeniu zabijają ślimaki. Należy pamiętać, że używając środki ślimakobójcze trzeba dokładnie przestrzegać instrukcji i zaleceń producenta.

Lepiej zapobiegać, niż...

Mieć problem. Aby uniknąć problemów ze ślimakami, należy dbać o ogród- regularnie przycinać trawę i wyrywać chwasty. Warto, co pewien czas, przekopywać grządki. Jeżeli ślimaki złożyły jaja, to wystawione na słońce, wyschną i ich populacja nie będzie się powiększać. Istnieją też rośliny, których ślimaki nie lubią, np. szałwia lekarska, gorczyca, krwawniki, ciemierniki, a także czosnek i cebula, więc warto je mieć w swoim ogrodzie. Naturalnymi wrogami ślimaków są jeże i ropuchy, dlatego nie warto przepędzać ich z ogrodu.

Sposobów na zwalczanie ślimaków jest wiele i przed zastosowaniem środków chemicznych warto wypróbować naturalne sposoby.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną