Dodaj kawę do wody i podlewaj nią hortensje. Będą pięknie kwitły!

Ewelina
Ogród
18.04.2023 20:53
Dodaj kawę do wody i podlewaj nią hortensje. Będą pięknie kwitły!

Hortensje to niezwykle piękne i popularne krzewy, które zdobią wiele ogrodów. Aby rośliny te mogły się dobrze rozwijać i kwitnąć, wymagają odpowiedniego nawożenia. W tym artykule omówimy naturalne sposoby nawożenia hortensji, w tym zastosowanie kawy jako nawozu.

Kawa jako naturalny nawóz dla hortensji

Kawa, bogata w azot, jest doskonałym nawozem dla roślin kwasolubnych, takich jak hortensje. Azot jest jednym z głównych składników odżywczych potrzebnych roślinom do wzrostu, a kawa jest naturalnym źródłem tego pierwiastka. Ponadto, kawa ma odczyn kwasowy, który sprzyja rozwojowi hortensji.

Jak stosować kawę jako nawóz?

Aby użyć kawy jako nawozu, zaleca się rozcieńczenie 1/2 filiżanki kawy w litrze wody. Następnie podlewamy roślinę uzyskanym roztworem co 2-3 tygodnie. Taka regularność pozwala na dostarczenie odpowiedniej ilości azotu do gleby i wspomaga rozwój hortensji.

Jaką kawę wybrać? 

W przypadku wyboru kawy do przygotowania nawozu dla hortensji, najlepiej sprawdzi się używana kawa mielona, pochodząca z ekspresu do kawy lub z zaparzacza. Używana kawa mielona zawiera odpowiednią ilość azotu, a jednocześnie ma kwasowy odczyn, który sprzyja wzrostowi hortensji. Warto zwrócić uwagę, aby kawa nie zawierała dodatków smakowych ani substancji konserwujących, gdyż mogą one negatywnie wpłynąć na rośliny.

Temperatura wody z kawą?

Jeśli chodzi o temperaturę wody, którą należy użyć do podlewania hortensji, to najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie letnią wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury otoczenia, czyli około 18-22°C. Zbyt zimna lub gorąca woda może powodować szok termiczny dla rośliny i negatywnie wpłynąć na jej wzrost oraz kwitnienie. Warto również pamiętać, że hortensje preferują umiarkowane podlewanie – gleba powinna być stale wilgotna, ale nie przemoczona.

Inne naturalne sposoby nawożenia hortensji

Skrzyp polny i pokrzywa jako nawozy

Skrzyp polny i pokrzywa to kolejne naturalne źródła nawozów, które są bogate w minerały, takie jak krzem, potas, wapń czy magnez. Aby przygotować nawóz z tych roślin, należy zebrać młode pędy, zalać je wodą i odstawić na kilka dni. Uzyskany wyciąg można stosować do podlewania hortensji.

Kora sosnowa jako nawóz

Kora sosnowa jest bogata w próchnicę, co wpływa na polepszenie struktury gleby. Jest również źródłem kwasów humusowych, które sprzyjają wzrostowi hortensji. Aby zastosować korę sosnową jako nawóz, wystarczy rozłożyć ją na glebie wokół hortensji i pozostawić do rozkładu.

Zdjęcie Dodaj kawę do wody i podlewaj nią hortensje. Będą pięknie kwitły! #1

Kompost jako nawóz

Kompost to kolejny naturalny nawóz, który dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych. W przypadku hortensji warto stosować kompost bogaty w próchnicę oraz zawierający liście dębu, buka czy igliwie sosny. Te dodatki wpłyną na obniżenie pH gleby, co jest korzystne dla tych roślin. Aplikacja kompostu powinna odbywać się wiosną oraz jesienią, przykrywając powierzchnię gleby warstwą około 5-10 cm.

Obornik i odchody zwierząt jako nawóz

Obornik i odchody zwierząt, takie jak krowy, konie czy kury, to doskonałe źródło składników odżywczych dla hortensji. Warto jednak pamiętać, że zbyt świeże odchody mogą powodować przepalenie korzeni roślin. Dlatego zaleca się stosowanie obornika, który przekompostował się przez co najmniej 6 miesięcy.

Kiedy najlepiej nawozić hortensje?

Optymalnym okresem nawożenia hortensji jest wczesna wiosna oraz późne lato. Wiosną nawożenie pobudza wzrost roślin, natomiast późnym latem pomaga przygotować się do zimy i sprzyja obfitemu kwitnieniu w przyszłym sezonie.

Jak nawozić hortensje, aby uzyskać różnokolorowe kwiaty?

Kolor kwiatów hortensji zależy od odczynu gleby, na której rosną. Jeżeli gleba jest kwasowa, kwiaty będą miały odcienie niebieskie, natomiast na glebie zasadowej kwiaty będą różowe. Aby uzyskać różnokolorowe kwiaty, można eksperymentować z nawozami, wpływając na odczyn gleby. Można na przykład zastosować siarczan amonu, który obniży pH gleby, lub wapno, które zwiększy jej zasadowość.

Podsumowanie

Hortensje to piękne rośliny, które wymagają odpowiedniego nawożenia, aby rosnąć i kwitnąć obficie. Naturalne nawozy, takie jak kawa, skrzyp polny, pokrzywa, kora sosnowa, kompost czy obornik, dostarczają niezbędnych składników odżywczych i mogą wpłynąć na kolor kwiatów hortensji. Stosując te metody nawożenia, można cieszyć się zdrowymi i pięknymi hortensjami przez cały sezon.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną