Przycinaj lawendę bez rękawiczek! Efekt uboczny przerośnie twoje oczekiwania!

Ewelina
Ogród
17.04.2023 10:52
Przycinaj lawendę bez rękawiczek! Efekt uboczny przerośnie twoje oczekiwania!

wenda to roślina o pięknym, fioletowym kolorze, która jest popularna w kosmetyce i aromaterapii. Ale czy wiesz, że lawenda może być również wykorzystana w domu? 

Dlaczego warto przycinać lawendę bez rękawiczek?

Jeśli chcemy przyciąć lawendę w ogrodzie, najlepiej robić to bez rękawiczek. Dlaczego?

Ponieważ lawenda ma piękny zapach, który działa uspokajająco i poprawia nastrój. Przycinanie lawendy bezpośrednio palcami pozwala na cieszenie się tym zapachem, co dodatkowo pozytywnie wpływa na samopoczucie. Po podcięciu lawendy, nawet jeśli umyjemy ręce, jej zapach pozostanie z nami przez dłuższy czas. W ten sposób, lawenda może stać się nie tylko pięknym dodatkiem do ogrodu, ale także sposobem na poprawę naszego samopoczucia.

Lawenda nie posiada ostrych kantów ani cierni, nie ma ryzyka uszkodzenia skóry dłoni podczas przycinania. Dodatkowo, przycinanie lawendy bezpośrednio palcami pozwala na lepsze wyczucie i precyzję, co jest szczególnie ważne przy przycinaniu starszych i zdrewniałych gałązek.

Jak wykorzystać aromat lawendy w domu?

Teraz, gdy znasz już zalety wykorzystania lawendy, zastanawiasz się pewnie, jak można wykorzystać jej aromat w domu. Oto kilka pomysłów:

Zrobienie bukietu z suszonej lawendy

Jednym z najprostszych sposobów na wykorzystanie aromatu lawendy w domu jest zrobienie bukietu z suszonej lawendy. Taki bukiet można umieścić w pokoju dziennym lub sypialni, aby stworzyć relaksującą i przyjemną atmosferę. Aby stworzyć taki bukiet, wystarczy kupić suszoną lawendę w sklepie z artykułami ozdobnymi lub zebrać ją z własnego ogrodu. Następnie, za pomocą sznurka lub wstążki, zwiąż kilka gałązek razem, tak aby stworzyć bukiet. Gotowy bukiet można umieścić w wazonie lub wiszącej doniczce.

Dodanie lawendy do kominka

Jeśli masz w domu kominek, to świetnym sposobem na wykorzystanie aromatu lawendy jest dodanie kilku suszonych kwiatów do paleniska. Kiedy drewno spala się, uwalnia się aromat lawendy, co sprawia, że ​​cały dom pachnie tym pięknym zapachem. Dodanie lawendy do kominka to również sposób na naturalne oczyszczenie powietrza w domu.

Stworzenie poduszki z lawendy

Innym sposobem na wykorzystanie aromatu lawendy w domu jest stworzenie poduszki z wypełnieniem z suszonej lawendy. Taka poduszka nie tylko będzie pachniała pięknie, ale również pomoże Ci zrelaksować się i zasnąć. Wypełnienie z lawendy można umieścić w zwykłej poduszce lub w specjalnie zaprojektowanej poduszce, która ma dodatkowe właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Zdjęcie Przycinaj lawendę bez rękawiczek! Podziękujesz później! #1

Stworzenie domowego sprayu z lawendy

Jeśli chcesz, aby cały dom pachniał lawendą, możesz stworzyć własny spray z olejkiem eterycznym z lawendy. Wystarczy wymieszać olejek eteryczny z wodą i wlać do butelki ze spryskiwaczem. Taki spray można używać do odświeżania powietrza w domu lub na pościel przed snem.

Aby zrobić spray z suszonej lawendy, należy umieścić około 1/4 szklanki suszonej lawendy w butelce ze spryskiwaczem. Następnie dodać do butelki wodę i kilka kropli olejku eterycznego z lawendy. Butelkę trzeba dokładnie wstrząsnąć, a następnie pozostawić na kilka godzin lub na noc, aby składniki dobrze się połączyły. Gotowy spray można użyć do odświeżania powietrza w domu lub jako naturalny spray do tkanin.

Stworzenie aromatycznych świec z lawendy

Innym sposobem na wykorzystanie aromatu lawendy w domu są aromatyczne świece z lawendy. Takie świece można kupić w sklepach z artykułami dekoracyjnymi lub zrobić samodzielnie, używając suszonej lawendy i wosku sojowego. Świece z lawendy to świetny sposób na stworzenie relaksującej atmosfery w domu i poprawienie nastroju.

Często zadawane pytania o lawendzie

Lawenda jest uważana za bezpieczną dla dzieci, ale należy 

uniknąć stosowania olejku eterycznego bezpośrednio na skórze niemowląt i małych dzieci. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed użyciem olejku eterycznego z lawendy u dzieci.

Czy lawenda jest bezpieczna dla zwierząt?

Olejek eteryczny z lawendy może być szkodliwy dla niektórych zwierząt, w szczególności dla kotów. Dlatego przed użyciem olejku eterycznego z lawendy w domu, warto skonsultować się z weterynarzem.

Jak przechowywać lawendę?

Suszone kwiaty lawendy należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, aby zachować ich aromat i kolor. Można je umieścić w szczelnie zamkniętych słoikach lub torebkach.

Czy można jeść kwiaty lawendy?

Kwiaty lawendy są jadalne i można je stosować w kuchni jako dekorację lub dodatek do potraw. Należy jednak upewnić się, że kwiaty nie są pryskane środkami chemicznymi.

Podsumowanie

Lawenda to roślina o wielu właściwościach, w tym o silnym i relaksującym zapachu. Dlatego warto wykorzystać jej aromat w domu, aby poprawić jakość swojego życia. Można użyć jej na wiele sposobów, na przykład, tworząc bukiet z suszonej lawendy, dodając ją do kominka, czy też tworząc aromatyczne świece lub spray. Pamiętaj jednak, że przed użyciem olejku eterycznego z lawendy, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną