ZUS od kwietnia będzie wyliczał nowe emerytury w oparciu o aktualne dane GUS. Co to oznacza dla przyszłych emerytów?
Najnowsze dane GUS
Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Stanowią one kluczowy wskaźnik dla ustalania wysokości emerytur. Bowiem to właśnie na ich podstawie ZUS oblicza wysokość świadczenia osób kończących aktywność zawodową.
Wysokość świadczenia zależy od zgromadzonych w ZUS i zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego. Tę wartość dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia z tablicy dla osoby w danym wieku.
Według nowych tablic średnia prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła, a osoby kończące 65 lat będą statystycznie żyć o ponad rok dłużej. Z najnowszej tablicy wynika, że osoba (dane są łączne dla kobiet i mężczyzn) w wieku 60 lat przeżyje jeszcze średnio 254,3 miesiąca, czyli nieco ponad 21 lat. Osoba w momencie swoich 65. urodzin ma przed sobą jeszcze średnio 210 miesięcy życia, co w przeliczeniu daje 17,5 roku, zaś 70-latek przeżyje jeszcze blisko 170 miesięcy, czyli ponad 14 lat.
Emerytury będą niższe?!
Z jednej strony to dobra wiadomość, bowiem oznacza, że przyszli emeryci mogą liczyć na dłuższe życie. Zaprezentowane dane sprawiają jednak, że warunki przechodzenia na emeryturę po 31 marca 2023 r. nie będą tak korzystne, jak przez ostatni rok.
Najnowsze tablice będą miały wpływ na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca 2024 r. Świadczenie wyliczone po 1 kwietnia w zależności od zgromadzonego kapitału będzie o 200-400 zł niższe niż gdyby zostało przyznane w marcu.
Kto nie musi się tym martwić?
Przypominamy też, że nowe tablice dotyczą osób, które dopiero planują przejście na emeryturę. Co ważne, świadczenia, które już są przyznane, nie spadną!
ZUS podkreśla jednocześnie, że nie wszyscy emeryci po 1 kwietnia będą mieć wyliczane niższe emerytury. Osoby, które odroczyły moment złożenia wniosku, nie muszą się martwić. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski tłumaczy:
„Przyznając emeryturę, ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsza jest tablica obowiązująca w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ta, która obowiązywała z momencie, gdy ukończył on swój wiek emerytalny - i przyjmuje do obliczeń korzystniejszą z nich”.