Jak poinformował dziennik „De Volkskrant" ginekolog z Hagi stanie przed sądem. 41-letni dawca nasienia miał spłodzić ponad pół tysiąca dzieci!
Ponad 500 dzieci
Donorkind, fundacja, która zrzesza dzieci dawców spermy, szacuje, że 41-letni ginekolog z Hagi ma ponad 500 dzieci na całym świecie.
„De Volkskrant" przypomina, że zgodnie z holenderskim prawem dawca nasienia może mieć maksymalnie 25 dzieci z co najwyżej 12 kobietami. Taka decyzja została oparta na badaniach, zgodnie z którymi nie ma zwiększonego ryzyka związków między krewnymi, gdy na jednego dawcę przypada nie więcej niż 25 dzieci. Tymczasem stowarzyszenie ginekologów NVOG ustaliło, że mężczyzna tylko w 2017 roku spłodził w holenderskich klinikach 102 potomków.
Sprawa trafi do sądu
Mężczyzna został pozwany przez Donorkind - organizację zrzeszającą dzieci dawców, a także matkę dwójki jego dzieci. Donorkind domaga się, aby sąd zakazał mężczyźnie dalszego oddawania nasienia i nakazał zniszczenie wszystkich istniejących już próbek.
Ties van der Meer, prezes fundacji Donorkind podkreśla:
„Dla dzieci może być psychicznie niezwykle trudne to, że ich ojciec spłodził tak wiele potomstwa".
Van der Meer zwraca uwagę również na ryzyko, że dzieci ginekologa będą wchodzić ze sobą w bliskie relacje, nie mając pojęcia o swoim pokrewieństwie. A to może to być dla nich „genetycznie niebezpieczne".
To nie pierwsza tego typu afera
Podobna afera wstrząsnęła Holandią kilka lat temu. Holenderski lekarz Jan Karbaat od lat oskarżany był o używanie własnego nasienia podczas przeprowadzanych przez siebie zabiegów in vitro. Prowadził on klinikę in vitro w Bijdorp koło Rotterdamu i uważał się za "pioniera w dziedzinie zapładniania". Jego klinika została jednak zamknięta w 2009 roku po informacjach o szeregu nieprawidłowości.
Po przeprowadzonych badaniach, organizacja zajmująca się prawami dzieci Defence for Children przekazała, że 49 dzieci to bezpośredni potomkowie Karbaata. Większość dzieci, co do których podejrzewało się, że mogły zostać poczęte z użyciem nasienia lekarza, urodziła się w latach osiemdziesiątych XX wieku.