Przesądy związane z chrzcinami. Czy ciężarna może być matką chrzestną?

Justyna
Dziecko
26.03.2023 8:58
Przesądy związane z chrzcinami. Czy ciężarna może być matką chrzestną?

Przesądów związanych z chrzcinami jest mnóstwo. Choć wiele z nich zostało obecnie zapomnianych, wciąż część osób wierzy w niektóre z nich.

Czy kobieta w ciąży może być chrzestną?

Zgodnie z dawnymi wierzeniami matka chrzestna nie może być w ciąży, ponieważ będzie to skutkowało brakiem zdrowia u jednego z dzieci. Jeszcze inna wersja głosi, że zło, które wyjdzie z ochrzczonego dziecka, wejdzie w to nienarodzone. Nie zabrania tego jednak żadne prawo kościelne. W związku z tym jeśli chcą tego rodzice dziecka, które ma zostać ochrzczone, nic nie stoi na przeszkodzie.

Na portalu Przewodnik Katolicki ks. Krzysztof Różański wskazuje, że problem może pojawić się dopiero w sytuacji, gdy potencjalna ciężarna chrzestna nie jest mężatką. Ksiądz tłumaczy:

„Na przeszkodzie w byciu matką chrzestną może jednak paradoksalnie stanąć właśnie spodziewanie się dziecka, i to nie ze względu na przesądy. Matka chrzestna to przewodniczka w wierze nie tylko od strony przekonań, ale nade wszystko praktyki. Z tego też względu trzeba postawić pytanie o kwalifikacje moralne do bycia chrzestną kogoś, kto, planując ślub kościelny, żyje wbrew moralności chrześcijańskiej z narzeczonym [...] Wspólne zamieszkanie bez sakramentu małżeństwa jest ewidentnie z wiarą niezgodne”.

Wiara w przesąd

Okazuje się, że to niejedyny przesąd dotyczący chrzcin. Przedstawiamy poniżej kilka najczęściej powtarzanych:

  • Dziecko upodabnia się do rodziców chrzestnych. Dlatego też, chrzestnymi nie powinny zostawać osoby przypadkowe.
  • Dziecko może wyjść na pierwszy spacer, dopiero gdy zostanie ochrzczone.
  • Ojciec chrzestny - kawaler może chrzcić wyłącznie dziewczynkę, zaś matka chrzestna - panna - chłopca. W przeciwnym wypadku, mogą w przyszłości nie doczekać się własnego potomstwa.
  • Na rodziców chrzestnych nie powinno się wybierać małżeństwa, bo to odbierze im szanse na własne (pierwsze lub kolejne) dziecko.
  • Nie można odmawiać ochrzczenia dziecka, bo to wróży dziecku trudne i pełne niepowodzeń życie.

Przypominamy, że warto w sposób racjonalny i z dużym dystansem podchodzić do przesądów. Wszystkie te wierzenia przede wszystkim można traktować jako ciekawostkę.

A Wy wierzycie w tego typu przesądy?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną