Chcesz odstraszyć kleszcze? Pij ten napój!

Agnieszka
Poradnik
24.03.2023 10:28
Chcesz odstraszyć kleszcze? Pij ten napój!

Za oknem nareszcie widać już pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny i lata. Jest coraz cieplej i bardziej zielono. Z entuzjazmem więc planujemy wypady na łono natury, wychodzimy na spacery i imprezy na zewnątrz. Nadejście cieplejszych dni wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Mowa o kleszczach, które z roku na rok dają coraz bardziej o sobie znać. Warto więc poznać przepis na napój, który zmniejszy ryzyko ukąszenia przez kleszcza.

Dlaczego kleszcze mogą być groźne?

Z roku na rok średnia temperatura powietrza rośnie. Natomiast im mniej mrozów w roku, tym więcej aktywnych kleszczy. 

Te pajęczaki są niewielkie, ich ugryzienie nie boli, często nawet nie wiemy więc, że zostaliśmy ukąszeni.

Kleszcze jednak mogą być niebezpieczne ze względu na choroby, jakie przenoszą. Mowa o boreliozie i kleszczowym zapaleniu mózgu. Zapadalność na te choroby, właśnie z powodu kleszczy, rośnie z roku na rok.

Co pić, aby odstraszyć kleszcze?

Warto wiedzieć, że kleszcze wyczuwają naszą obecność dzięki zapachowi potu, temperaturze ciała i zapachu dwutlenku węgla, który wydychamy. Zapachy te możemy jednak złagodzić, dzięki czemu staniemy się dla kleszczy mniej wyczuwalni.

Wiele osób twierdzi, że kleszcze mniej reagują na ich obecność w otoczeniu, po wypiciu piwa. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że piwo jest dobrym źródłem witaminy B, a ta zmienia skład wydzielanego potu i naszego ogólnego zapachu ciała.

Dobrymi źródłami witamin z grupy B są także fasola, szpinak, kasza i orzechy. 

Innym skutecznym sposobem na odstraszanie kleszczy jest spryskanie ubrań i ciała ostudzonym naparem z ziół takich jak rozmaryn, lawenda, szałwia, suszony eukaliptus czy tymianek. Są to zapachy, za którymi kleszcze zupełnie nie przepadają. 

Nasz zapach można też skutecznie zamaskować za pomocą olejków eterycznych. Wystarczy nałożyć kilka kropli olejków na ubranie. Najlepiej sprawdzą się:

  • olejek tymiankowy,
  • olejek  goździkowy,
  • olejek szałwiowy,
  • olejek z trawy cytrynowej,
  • olejek ze słodkich migdałów. 

Warto, pomimo ochrony, po każdym spacerze w trawie dokładnie obejrzeć ciało swoje, swoich bliskich i zwierząt domowych, które nam towarzyszyły.