Polska na drodze do bankructwa! Znamy stanowisko ekspertów.

Martyna
Newsy
13.03.2023 19:27
Polska na drodze do bankructwa! Znamy stanowisko ekspertów.

Specjaliści w zakresie ekonomii zastanawiają się, kiedy Polska zbankrutuje. Obecna sytuacja w kraju nie napawa optymizmem. Wyjaśniamy szczegóły. 

Czy Polska zbankrutuje? 

Ekonomiści uważają, że działania polskiego rządu zmierzają nieuchronnie do bankructwa kraju. Jednakże, bankructwo będzie procesem długotrwałym. Możliwe, że okres ten wyniesie 30 lat, jeżeli nic się nie zmieni.  

- Partia musi powtórzyć to, co robiła wcześniej, tylko ze zdwojoną siłą, jeśli chce wygrać wybory (...) Jesteśmy w spirali populizmu i możemy się spodziewać, że każdy rząd będzie chciał przelicytować poprzedników (...) Będzie to erodowało nasze kości jak osteoporoza, aż kiedyś pękną - mówił Maciej Bukowski. 

Historia niestabilności finansowej 

Ekonomiści poddają w wątpliwość, czy polskie finanse publiczne są stabilne. Jak się okazuje niestabilność budżetu sięga czasów, gdy ministrem finansów był Jarosław Bauc. Stąd nazwa “dziura Bauca”. Rząd wprowadził wówczas blokadę wydatków, co przejściowo uratowało budżet.  

Kolejny problem finansowy nasz kraj przechodził w 2009 r. W tym czasie globalny kryzys finansowy był związany z zadłużeniem w strefie euro. Największe skutki odczuła wówczas Grecja, która zbankrutowała. Komisja Europejska tego roku nałożyła na Polskę procedurę nadmiernego deficytu. Aby zmniejszyć deficyt rząd postanowił umorzyć obligacje na 144 mld zł w portfelach otwartych funduszy emerytalnych.  

W 2015 roku, gdy do władzy doszła partia PIS została zdjęta nadmierna procedura deficytu. Jednak stale rosnąca inflacja spowodowała, że obecnie mamy ogromny problem z kryzysem gospodarczym, który może prowadzić do upadku polskich finansów publicznych.  

Wpływ COVID – 19 i inflacji 

W czasie pandemii rząd postanowił przeznaczyć znaczną część finansów publicznych na Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 przy Banku Gospodarstwa Krajowego i Polskiego Funduszu Rozwoju. Mimo, że pandemia dobiegła końca, to fundusz działa nadal, a zadłużenie nie jest ujmowane w budżecie. Co więcej, wydatki funduszy nie są poddane żadnej kontroli i kupowane są przez NBP. 

Kolejnym czynnikiem, który obecnie przyczynia się do upadku Polski jest inflacja. Specjaliści uważają, że: 

(Inflacja) oznacza wzrost społecznej bazy populizmu. Sekwencja jest taka - inflacja, ubożenie ludzi, rozczarowanie, roszczenie, indeksacja, a w konsekwencji wyższa inflacja” -Jerzy Hauser