Ile trzeba zapłacić za frytki po belgijsku? Drastyczny wzrost cen!

Martyna

Dieta i żywienie

03.03.2023 17:08

Ile trzeba zapłacić za frytki po belgijsku? Drastyczny wzrost cen!

Belgia jest jednym z wielu krajów, który boryka się z kryzysem gospodarczym. Rosnąca inflacja spowodowała, że cena za uwielbiany przysmak Europejczyków dramatycznie wzrosła. Ile trzeba zapłacić za frytki po belgijsku?

Wzrost cen

Forma badań konsumenckich Testankoop wydała komunikat, według którego Belgia boryka się z kryzysem żywnościowym. Tylko w ubiegłym miesiącu ceny w supermarketach wzrosły o 20%, w porównaniu do cen w 2022 roku.

Jest to najbardziej widoczne w cenie mrożonych frytek, które wzrosły aż o 51 %.

Kryzys gospodarczy w Belgii

Skutki po pandemii koranawirusa, która miała miejsce w 2020 roku są nadal odczuwane przez ludzi na całym świecie. Rosnąca inflacja w krajach, sprawia, że produkty, które były codziennością dziś stają się niemal towarem luksusowym, na który nie każdy może sobie pozwolić. Obecnie inflacja w Belgii wynosi 6,62%.

Władze kraju prowadzą debaty na temat możliwości wprowadzenia tzw. koszyka antyinflacyjnego, który został już wprowadzony we Francji. Działanie to powoduje odgórnie ustalone ceny poszczególnych produktów, które nie mogą wzrosnąć przez ściśle wyznaczony czas.

Najświeższe dane pokazują, że przeciętna dwuosobowa belgijska rodzina wydaje ok. 512 euro miesięcznie na jedzenie. Jest to o 85 euro więcej niż w ubiegłym roku. Wzrost cen jest najbardziej widoczny w:

  •  mrożonych frytkach 51 %
  •  kalafiorach 49%
  •  przecierach pomidorowych 46%
  •  pieczonych kurczakach 44%
  •  ogórkach 44%

Frytki po belgijsku

Mieszkańcy tego kraju są niezwykle dumni z przyrządzanych przez nich frytek. Aby je przygotować należy smażyć je dwukrotnie. Najpierw w 140 stopniach, a następnie drugi raz w 175 stopniach.

Ponadto:

„Smak frytek jest wzbogacony jeszcze przez majonez, z którym tradycyjnie je się frytki w Belgii. Tak przygotowany złocisty przysmak serwuje w kraju ponad pięć tysięcy smażalni, które dla Belgów nie są zwykłymi budkami z fast foodem. Stanowią one część historii. Bywają nawet przedmiotem dzieł sztuki.” – polsatnews.pl

Dziś za małą porcję belgijskich frytek trzeba zapłacić ok. 6 euro, a za dużą ok. 8. Ceny różnią się w zależności od lokalu.