Czym się różni babcia od strony mamy, a taty? Naukowcy wyjaśniają!

Martyna
Psychologia
26.02.2023 18:46
Czym się różni babcia od strony mamy, a taty? Naukowcy wyjaśniają!

Badania wykazują, że relacje z babcią różnią się w zależności, czy jest ona od strony mamy czy taty. Przedstawiamy różnice. 

Przekazanie genów 

Według badań statystycznie częściej wnuki mają lepsze relacje ze swoimi babciami od strony mamy. To właśnie one najczęściej pomagają opiekować się dziećmi i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Naukowcy uważają, że jest to spowodowane tzw. niepewnością ojcowską. Wynika to z faktu, że babcia od strony matki jest zawsze pewna pokrewieństwa ze swoją córką. Oznacza to, że jest przekonana o tym, że wspiera ona własne geny i “pracuje” na swój sukces.  

Natomiast babcia od strony ojca jest pewna pokrewieństwa ze swoim synem, ale nie posiada ona 100 % pewności, że jest babcią wnuków. Istnieje ryzyko, że mogło dojść do zdrady ze strony partnerki syna i biologicznym ojcem może być ktoś inny.  

Szansa na przeżycie 

Udowodniono, że babcie od strony mamy zwiększają szanse przeżycia wnucząt. Jest to związane z naturalną płodnością i naturalną umieralnością.  Fińscy naukowcy wykazali, że obecność babć ze strony mamy w naszym życiu zwiększa szanse na to, żeby wnuczęta dożyły wieku, gdy stają się samodzielne. 

Natomiast badacze z Niemiec, Japonii oraz Kanady wykazali, że babcie od strony ojca nie mają wielkiego znaczenia na szansę na przeżycie swoich wnucząt. Co więcej, ich obecność może być negatywna.   

Zdjęcie Czym się różni babcia od strony mamy, a taty? Naukowcy wyjaśniają! #1

Wiek babci 

Nasze babcie są różne, wynika to przede wszystkim z charakteru danego człowieka. Jednak jednym z innych ważnych czynników jest ich wiek. Według badań babcie ze strony matki nie miały znaczenia dla przeżycia wnuków do drugiego roku życia. Natomiast Panie będące pomiędzy 50 a 75 rokiem życia zwiększały szanse przeżycia wnuków między 2 a 5 rokiem życia aż o 30 %.  

Z kolei babcie od strony taty, które mają powyżej 75 roku wpływają na obniżenie szans przeżycia dzieci do 2. roku życia o 37 proc i nie miały znaczenia dla szans przeżycia wnuków pomiędzy 2. a 5. rokiem życia. 

Kochaj swoją babcie 

Mimo, że badania pokazały, że większość wnuków ma lepszą relację z babcią od strony mamy to nie jest to regułą. Posiadanie babci to prawdziwy skarb. Zwłaszcza, jeżeli opiekowała się nami w dzieciństwie. Warto doceniać naszych bliskich każdego dnia i podziękować im za bezwarunkowe wsparcie.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną