Zaburzenia psychiczne u dzieci! Jak je rozpoznać i gdzie szukać pomocy?

Ewelina

Dziecko

26.02.2023 13:15

Zaburzenia psychiczne u dzieci! Jak je rozpoznać i gdzie szukać pomocy?

Zaburzenia psychiczne mogą występować w każdym wieku, włącznie z dzieciństwem. Niestety, diagnozowanie zaburzeń psychicznych u dzieci jest trudne, ponieważ dzieci nie potrafią wyrażać swoich uczuć i myśli w sposób łatwy do zrozumienia. Dlatego ważne jest, aby rodzice i opiekunowie byli świadomi objawów, które mogą wskazywać na problemy psychiczne u dziecka.

Jak rozpoznać zaburzenia psychiczne?

Rozpoznanie zaburzeń psychicznych u dziecka może być trudne, ponieważ dzieci zazwyczaj nie potrafią wyrazić swoich uczuć i myśli w sposób, który byłby łatwy do zrozumienia. Jednak są pewne fizyczne i psychiczne objawy, które mogą sugerować problemy psychiczne u dziecka.

Oto kilka z nich:

Fizyczne objawy:

 • problemy z apetytem (nadmierna utrata lub przyrost masy ciała)
 • problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność)
 • bóle głowy lub brzucha
 • problemy z oddychaniem lub trudności w połykaniu
 • problemy z kontrolą moczu lub kału

Psychiczne objawy:

 • niska samoocena i poczucie własnej wartości
 • trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami
 • trudności w nauce i skupianiu uwagi
 • wahania nastroju, objawy depresyjne lub lękowe
 • nadmierna agresja lub przemoc wobec innych
 • myśli samobójcze lub autoagresja (np. zadawanie sobie obrażeń)
 • zaburzenia zachowania (np. kłamstwa, kradzieże)

Warto zauważyć, że te objawy nie zawsze muszą wskazywać na problemy psychiczne u dziecka. Mogą być wynikiem innych czynników, takich jak problemy zdrowotne lub stresujące sytuacje życiowe. Jednak jeśli występują one często i powtarzają się, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego, który może pomóc w diagnozie i leczeniu ewentualnych zaburzeń psychicznych.

Co zrobić jak zauważyliśmy podobne objawy?

Jeśli zauważysz u swojego dziecka powtarzające się objawy, które nie ustępują, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego. Takie objawy nie zawsze muszą wskazywać na zaburzenia psychiczne, mogą być wynikiem innych czynników, takich jak problemy zdrowotne lub stresujące sytuacje życiowe. Jednak warto zwrócić uwagę na takie objawy i skonsultować się z ekspertem.

Gdzie szukać pomocy?

Wyszukując pomocy dla dziecka, warto zacząć od rozmowy z lekarzem rodzinnym lub pediatrą. Mogą oni pomóc zdiagnozować objawy i skierować dziecko do specjalisty w dziedzinie zdrowia psychicznego. Specjaliści tacy jak psychologowie, psychiatrzy i terapeuci są wykwalifikowani do pomocy dzieciom z zaburzeniami psychicznymi.

Co zrobić jak mamy diagnozę?

Kiedy już zdiagnozowano zaburzenia psychiczne u dziecka, pomoc może przyjść w postaci terapii indywidualnej, grupowej lub rodzinnej. Rodzice i opiekunowie także mogą pomóc dziecku poprzez stworzenie bezpiecznej, stabilnej i akceptującej atmosfery domowej, która może pomóc w zmniejszeniu stresu i poprawie stanu psychicznego dziecka. Ważne jest również, aby pamiętać o samodzielnej opiece nad sobą, aby być w stanie wesprzeć dziecko przez trudne chwile.

Wszystkie dzieci zasługują na pomoc w przypadku zaburzeń psychicznych, ponieważ może to mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Zwracaj uwagę na objawy, skonsultuj się z ekspertem i nie bój się szukać pomocy. Terapia i wsparcie rodziny mogą pomóc dziecku w pokonaniu trudności i osiągnięciu zdrowia psychicznego.