Według ustawy o wsparciu odbiorców ciepła, 23.02.2023 zostały opublikowane maksymalne ceny dostaw ciepła, które zaczną obowiązywać od dziś. Przedstawiamy, o ile wzrosną opłaty.
Wzrost kosztów
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował dziś ceny dostaw ciepła u poszczególnych sprzedawców. Podane kwoty, które obowiązywały od 30 września ubiegłego roku wzrosną o ok. 40 % od 1 marca 2023 roku.
Wykaz podwyższonych opłat zawiera taryfy cen za:
- Moc
- Ciepło
- Nośnik Ciepła
Obliczanie cen
Według obowiązujących przepisów rozliczenie z odbiorcami można przeprowadzić na 3 sposoby.
- Koszty są liczone za wytwarzanie ciepła bez uwzględnienia kosztów dystrybucji. Nie można jednak przekroczyć ustawowego pułapu wynoszącego 150, 95 zł za gigadżul ciepła. Dotyczy to źródeł gazowych oraz olejowych.
- W przypadku pozostałych źródeł ustawowy pułap nie może przekroczyć 103,82 zł.
- Rozliczenie bazuje bezpośrednio na zatwierdzonych przez prezesa URE taryfach dystrybutorów ciepłowniczych
Co więcej, jeżeli wyliczone koszty okażą się niższe niż kwota płacona przez odbiorców od października ubiegłego roku to ich rachunki zostaną skorygowane. Osoby, których opłaty ulegną obniżeniu po wprowadzeniu nowych zasad zostaną o tym fakcie poinformowane przez przedsiębiorstwa ciepłownicze.
Natomiast spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty mają obowiązek poinformować lokatorów o nowych cenach za dostawę ciepła.
Dystrybutorzy
W naszym kraju firmy zajmujące się dostawami ciepła z roku na rok rozwijają się coraz bardziej. Zgodnie z przyjętą unijną polityką dotyczącą transformacji energetycznej, celem dystrybutorów ciepła jest dążenie do:
- ograniczenia emisji gazów cieplarnianych
- poprawy bezpieczeństwa energetycznego
- poprawa warunków życia obywateli UE
Z danych wynika, że w Polsce:
“Fortum i Veolia, to najbardziej znaczące zagraniczne firmy energetyczne działające na polskim rynku ciepła. Do Fortum należą w Polsce dwie elektrociepłownie – w Częstochowie i Zabrzu. Obecność fińskiej spółki w naszym kraju, to nie tylko produkcja ciepła, ale również jego dystrybucja.” - cire.pl
Niestety rosnąca inflacja, a także kryzys gospodarczy, który jest szczególnie widoczny w energetyce wpływa znacząco na wzrost cen na każdym szczeblu gospodarki.