Wielu Polaków nie wie, że możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie do wymiany okien. Obecnie na jego uzyskanie pozwala kilka programów dopłat. Dla kogo przewidziane są dotacje?
Dofinansowania do wymiany okien
Według badania Koalicji Termomodernizacji, przeprowadzonego w styczniu 2023, 56% Polaków wymieniających okna w swoich domach w 2022 nie wiedziało, że istnieją dopłaty do tego typu inwestycji. Zaledwie 13% inwestorów skorzystało z dofinansowania. Z kolei 5% wniosków w tej sprawie zostało odrzuconych, głównie z powodu zbyt wysokich dochodów wnioskodawcy.
Program Czyste Powietrze
Właściciele domów jednorodzinnych o dofinansowanie do wymiany okien mogą się starać z programu Czyste Powietrze. Na początku 2023 rząd zmienił zasady dotyczące finansowania, co sprawia, że jest on jeszcze bardziej opłacalny. Wysokość dopłat zależy od zakresu prac i dochodów. Mogą wynosić do kilkudziesięciu tysięcy.
Program Ciepłe Mieszkanie
Z kolei dofinansowanie do wymiany okien dla mieszkańców bloków przygotowano w ramach programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu można uzyskać od 15 tys. do 17,5 tys. zł. Pieniądze nie trafiają jednak bezpośrednio do mieszkańców bloków. Ich dystrybuowaniem zajmują się gminy.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Warto pamiętać, że uzyskanie dofinansowania jest od 2023 zależne od przeprowadzenia audytu energetycznego budynku. Bez tego niemożliwe jest otrzymanie środków z programu.
O wspomniane dofinansowanie może się starać każda osoba wpisana w księgi wieczyste jako właściciel domu lub wydzielonego lokalu mieszkalnego. Dotacja nie jest przyznawana lokatorom oraz osobom wynajmującym daną nieruchomość.
Kto może wymienić okna zupełnie za darmo?
Istnieje możliwość uzyskania nawet 100-procentowego dofinansowanie do wymiany okien. Mogą ubiegać się o nie osoby o najniższych dochodach. Warunkiem jest, by w wyniku kompleksowej termomodernizacji domu, zapotrzebowanie na ciepło zmniejszyło się o min. 40%. Wówczas właściciele mogą otrzymać pełny zwrot kwot netto wydanych na inwestycję.
Unia Europejska, dając środki na ten program zastrzegła bowiem, że nie można z nich finansować podatku VAT. W związku z tym rozliczenia dokonywane są w kwotach netto.
Do jakich okien dofinansowanie?
Aby dostać dofinansowanie do wymiany okien, stolarka musi spełniać surowe normy:
- przenikalność cieplna dla okien nie może być większa niż 0,9 W/(m²·K),
- podane wartości muszą być potwierdzone deklaracjami producenta.