Obowiązek rejestracji drobiu! Znamy stanowisko ministra.

Martyna
Newsy
20.02.2023 19:43
Obowiązek rejestracji drobiu! Znamy stanowisko ministra.

Hodowcy trzody chlewnej zobowiązani są na przestrzeganie prawa unijnego. Jednak okazuje się, że w przypadku drobiu przepisy są bardziej skomplikowane niż widać na pierwszy rzut oka. Wyjaśniamy, jakim obowiązkom podlegają hodowcy drobiu. 

Liczenie kur 

Według ustawy z dnia 4.11. 2022 r. wprowadzonej przez Unie Europejską obowiązek rejestracji drobiu dotyczy nawet przypadku posiadania jednej kury. W myśl zasady unijnej, każda sztuka drobiu powinna być zarejestrowana.  

Przepisy zakładają, że każda osoba, która utrzymuje drób przyzagrodowo ma obowiązek zarejestrować ten fakt w trakcie 3 miesięcy od wejścia przepisów w życie, czyli do 6.04.2023 r.  

Kto jest zwolniony z obowiązku? 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryk Kowalczyk poinformował, że: 

"Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych"- Henryk Kowalczyk  

Zatem hodowla drobiu na własny użytek taki jak pozyskiwanie jajek, mięsa nie podlega obowiązkowi rejestracji ptaków. Ponadto minister zapowiedział podjęcie działań mających na celu zachować stan utrzymania hodowli drobiu na własne potrzeby bez konieczności rejestracji u lekarza weterynarii i w ARMIR. 

W tej kwestii wypowiedział się również prezes PSL Władysław Kosiniak – Kamysz: 

"Rejestracja drobiu? Co za ABSURD! Do tego prowadzą legislacyjne brednie tej władzy. Będziemy bronić schabowego i rosołu z kury. Będziemy bronić normalności! - Władysław Kosiniak – Kamysz 

Prawo  

Przepisy nałożone przez Unie Europejską zakładały, że rejestracja zwierząt przeznaczonych na eksport pomoże zapobiec, w przypadku rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Dlatego w naszym kraju ministerstwo w drodze odstępstwa mogło prawnie zwolnić niektóre podmioty z obowiązku rejestracji drobiu, jeżeli ryzyko dla zdrowia zwierząt i ludzi jest małe. 

Hodowle w Polsce 

 W naszym kraju wiele osób decyduje się na podjęcie działalności gospodarczej, w tym hodowli drobiu. Jak wynika ze statystyk: 

 “Ich pogłowie szacuje się na około 46 mln sztuk. Średnio na 100 ha użytków rolnych przypada 270 kur. Największa obsada drobiu występuje wokoło aglomeracji miejskich (rynek zbytu), w Polsce południowej, w Wielkopolsce i na Pojezierzu Pomorskim.” - bryk.pl 

 

Czy zniesienie obowiązku rejestracji drobiu przeznaczonego na własny użytek to dobry pomysł?  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną