Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące salami pochodzącego z Włoch, a w Polsce dostępnego w sklepach sieci Lidl. GIS został poinformowany przez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wykryciu bakterii Salmonella spp. w określonej poniżej partii salami.
Salmonella w salami z Lidla
Na stronie rządowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego poinformowano, że w salami włoskiego pochodzenia, dystrybuowanego przez sklepy sieci Lidl wykryto bakterie Salmonelli. Ostrzeżenie dotyczy jednej partii wspomnianego produktu:
Szczegóły dotyczące produktu:
Nazwa produktu: Salame Strolghino
Numer partii: 16
Data minimalnej trwałości: 01/05/2023, 30/04/2023, 28/04/2023
Producent: Salumificio Galli Remo Srl, Via Milano 187 46019 Cogozzo di Viadana, numer identyfikacyjny CE IT 1212 L
Dystrybutor w Polsce: Lidl sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Jankowicach, ul. Poznańska 48, 62-080 Tarnowo Podgórne
Kraj pochodzenia: Włochy
Jak czytamy w komunikacie GIS, producent we Włoszech i Dystrybutor w Polsce wdrożyli procedurę wycofania wskazanej partii ze sprzedaży, natomiast organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.
Salmonella - objawy zatrucia
Osoby, które kupiły powyższy produkt nie powinny go spożywać. Zatrucie bakteriami Salmonelli ma bowiem bardzo uciążliwe skutki.
Objawy Salmonelli
Do wystąpienia objawów Salmonelli najczęściej dochodzi w ciągu 6-72 godzin od zatrucia. Objawy, które wskazują na zatrucie tą bakterią są podobne do klasycznego nieżytu jelit i żołądka. Pojawiają się więc:
- Nudności
- Wymioty
- Ostry ból brzucha
- Wodnista biegunka, czasami z domieszką krwi lub śluzu
- Gorączka do 39 stopni C.
Zatrucie Salmonellą - jak leczyć?
Leczenie zatrucia Salmonellą zazwyczaj leczy się systematycznym nawadnianiem organizmu. Organizm jest mocno odwodniony z powodu biegunek i wymiotów. Oprócz tego konieczna jest ścisła dieta, a także zażywanie węgla leczniczego lub Smecty.
W niektórych przypadkach konieczne jest także wdrożenie antybiotyku. Dzieje się to w przypadkach, gdy wyżej wymienione leczenie nie łagodzi objawów zatrucia przez dłużej niż trzy doby.
Najcięższe przypadki zatrucia Salmonellą wymagają hospitalizacji chorego.