Program ma na celu umożliwić wynajem mieszkania od miasta w zamian za jego remont. Przedstawiamy szczegóły.
Zasady programu
Mieszkanie za remont 2023 to program, który pozwala na wynajem mieszkania osobom, których nie stać na jego kupno czy kredyt. Inicjatywa projektu zakłada umożliwienie wynajęcia nieruchomości od miasta w dobrej cenie w zamian za przeprowadzenie remontu. Program jest uruchamiany okresowo w poszczególnych miastach. Obecnie są to:
- Kraków
- Kilce
- Łódź
- Katowice
- Sosnowiec
- Szczecin
- Tarnów
- Jaworzno
- Katowice
Uruchomienie programu jest uzależnione od zasobu mieszkań komunalnych w mieście. Informacje o naborach znajdują się w urzędach miast oraz na stronach internetowych miast.
Warunki przyznania mieszkania
Jak sama nazwa programu wskazuje, mieszkanie może zostać przyznane osobom, które zdecydują się na jego wyremontowanie. Przyszły najemca pokrywa wszelkie koszty przedsięwzięcia bez prawa do zwrotu poniesionych wydatków.
W zamian za to otrzyma on ulgę w postaci zwolnienia z obowiązku płatności czynszu za nieruchomość na czas trwania remontu oraz zwolnienia z wpłaty kaucji mieszkaniowej.
Warto również podkreślić, że przyznane mieszkanie stanowi własność wspólnoty mieszkaniowej z udziałem miasta już po okresie 5 lat od zamieszkania w nim.
Kto może wziąć udział w programie?
Aby móc wziąć udział w programie należy spełnić 3 podstawowe kryteria:
- Osoba ubiegająca się o przyznanie mieszkania nie może być właścicielem innej nieruchomości
- Należy spełnić określone kryterium dochodowe, w zależności od wytycznych ustalonych przez dane miasto.
- Nie można mieć zaległości z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu.
Wysokość dochodu określa się na podstawie deklaracji o wysokości dochodów wszystkich członków gospodarstwa domowego. Istotne jest, aby w okresie 3 miesięcy przed złożeniem wniosku należy przedstawić oświadczenie o stanie majątkowym członków gospodarstwa domowego.
Oferowane mieszkania
Program Mieszkanie za remont 2023 jest uzależniony od dostępności mieszkań komunalnych, którymi dysponuje miasto. Przykładowo w Kielcach w ubiegłym roku, można było się ubiegać o 10 mieszkań. Były to mieszkania jedno-, dwu-, i trzypokojowe, znajdujące się w centrum miasta. Wówczas najemca, który wziął udział w programie został zwolniony z czynszu na okres 60 miesięcy.
Czy program to dobra opcja dla osób, których nie stać na kupno własnego mieszkania?