Kiedy rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa? Znamy szczegóły!

Justyna
Newsy
09.02.2023 20:47
Kiedy rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa? Znamy szczegóły!

Klasyfikacja wojskowa w tym roku rozpocznie się później i potrwa dłużej niż planowano. Wiadomo też nieco więcej na temat tegorocznych ćwiczeń rezerwistów.

MON podał terminy

Resort obrony przesunął start tegorocznej klasyfikacji wojskowej o dwa tygodnie. Z pierwotnego projektu rozporządzenia wynikało, że kwalifikacja wojskowa potrwa 60 dni, od 3 kwietnia do 30 czerwca 2023 r.

Ostatecznie ma jednak ruszyć ona 17 kwietnia, po okresie Świąt Wielkanocnych. Potrwa do 21 lipca, co oznacza, że zajmie 66 dni roboczych, z wyłączeniem 2 maja i 9 czerwca. Jako uzasadnienie tej zmiany i wydłużenia terminu podano fakt, że w tym czasie odbywać się będą egzaminy maturalne.

Kto dostanie wezwanie do wojska w 2023?

Kwalifikację prowadzić będzie 390 powiatowych komisji lekarskich. Ma się stawić przed nimi w tym roku ok. 230 tys. osób. Przede wszystkim będą to mężczyźni urodzeni w 2004 r. Wojsko wezwie również urodzonych w latach 1999—2003, którzy nie posiadają określonej kategorii.

Przed komisjami stanąć mają też kobiety urodzone w latach 1999-2004, które mają kwalifikacje przydatne dla wojska. Wezwanie otrzymają również te panie, które w roku akademickim 2022/2023 kończą kierunki medyczne, weterynaryjne oraz psychologiczne.

Jak wygląda kwalifikacja wojskowa?

Stawienie się przed wojskową komisję lekarską ma na celu sprawdzenie zdolności do odbywania służby wojskowej. W tym celu oceniany jest stan zdrowia kandydatów, zarówno psychiczny, jak i fizyczny.

Na koniec zostaje wydane orzeczenie o zdolności lub niezdolności do odbywania służby wojskowej. Komisja orzeka, do której grupy kandydat jest zakwalifikowany. Obecnie możemy wyróżnić 4 kategorie zdolności do służby wojskowej:

  • A – zdolny do służby wojskowej
  • B – czasowo niezdolny do służby wojskowej
  • D – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju (z wyłączeniem niektórych stanowisk służbowych)
  • E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej.

Ćwiczenia rezerwistów

Żołnierze rezerwy pasywnej będą natomiast mogli być wzywani na ćwiczenia. Polegają one na udziale w zwalczaniu klęsk żywiołowych, czy też na akcjach poszukiwawczych lub ratunkowych.

Mogą być dwudniowe – w przypadku rezerwistów bez przeszkolenia wojskowego i złożonej przysięgi. 16 dni na poligonie czeka tych, którzy przeszkolenie i przysięgę mają za sobą. Co istotne, decyzja w tym zakresie ma być doręczana zainteresowanemu co najmniej 24 godziny przed planowanym terminem stawiennictwa.