Częstomocz - częste oddawanie moczu? 16 przyczyn występowania!

Patrycja

Kobiece dolegliwości

03.02.2023 20:49

Częstomocz -  częste oddawanie moczu? 16 przyczyn występowania!

Częste oddawanie moczu to objaw chorobowy, którego przyczyn może być wiele. Chociaż częstomocz najczęściej wiąże się z infekcją układu moczowego, to w niektórych przypadkach może wskazywać na inne choroby. O czym, poza stanem zapalnym dróg moczowych, mogą świadczyć częste mikcje?

Częstomocz - charakterystyka

Częstomocz jest to nieprawidłowość związana ze zbyt częstym oddawaniem moczu w ciągu doby. U osoby zdrowej potrzeba mikcji następuje nie częściej niż 8 razy na dobę, w momencie kiedy pęcherz wypełniony jest ok.250 ml moczu. Oczywiście częstotliwość z jaką oddajemy mocz jest kwestią indywidualną – zależy od przyjmowanych leków, ilości przyjmowanych płynów, temperatury otoczenia, wynika także z kwestii anatomicznych, takich jak pojemność pęcherza. Jednak oddawanie moczu częściej niż 8 razy na dobę, zwykle w małych ilościach jest już objawem chorobowym.

Częstomocz nazywany także pollakisurią może być spowodowany produkcją dużych ilości moczu przez nerki lub zaburzeniami dróg moczowych. Przyczyną mogą być czynnościowe zaburzenia pęcherza, zbyt mała pojemność pęcherza, a objawami bolesne parcie na pęcherz, ból podczas oddawania moczu, a nawet problemy z jego utrzymaniem. Chociaż u kobiet najczęstszą przyczyną częstych wizyt w toalecie jest zakażenie układu moczowego, to jednak nie jedyna przyczyna tej dolegliwości.

Zdjęcie Częstomocz - o czym mogą świadczyć częste wizyty w toalecie? #1

Częstomocz - przyczyny

Zakażenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego to najczęstsza przyczyna częstych wizyt w toalecie. Infekcja pęcherza najczęściej dotyczy kobiet i dzieci, objawia się bolesnym, nagłym parciem na pęcherz i a jego opróżnienie nie przynosi ulgi. Schorzenie cechuje się obecnością bakterii w drogach moczowych, a poza częstym oddawaniem moczu objawia się bólem w okolicy lędźwi lub nad spojeniem łonowym. oddawaniem moczu w nocy, czasami podwyższoną temperaturą ciała ,problemami z nietrzymaniem moczu.

Przepuklina pęcherza moczowego

Przepuklina pochwowa to stan, kiedy pęcherz moczowy naciska na przednią ścianę pochwy. Może temu towarzyszyć wpuklenie się cewki moczowej. Głównym objawem przepukliny są nieprawidłowości związane z oddawaniem oczu.

Zwężenie cewki moczonej

Zwężenie cewki moczowej wiąże się z objawami występującymi podczas oddawania moczu. Obserwuje się trudności w rozpoczęciu mikcji, słaby przepływ moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza i nawracające infekcje dróg moczowych. Zwężenie cewki moczowej najczęściej związane jest z procesami zapalnymi i urazami, ale może w powstać także na skutek zabiegów.  

Cukrzyca

Częsta mikcja w przebiegu cukrzycy wiąże się z oddawaniem moczu o słodkim zapachu. Częste wizyty w toalecie są sposobem organizmu na pozbywaniem się nadmiernych ilości glukozy, są też jednym z pierwszych objawów cukrzycy.

Zdjęcie Częstomocz - o czym mogą świadczyć częste wizyty w toalecie? #2

Kamica nerkowa

Kamica układu moczowego to wytrącenie się złogów w drogach moczowych. Złogi powstają w miedniczkach i kielichach nerkowych i przemieszczają się do moczowodów i pęcherz moczowego. Kamica powoduje zaburzeniami odpływu moczu, zapalenie układu moczowego, może objawiać się także kolką nerkową promieniującą od lędźwi do pachwin.

Śródmiąższowe zapalenie nerek

Śródmiąższowe zapalenie nerek to choroba dotykająca tkanki śródmiąższowej i cewek nerkowych. Najczęstszymi objawami choroby jest częstomocz, gorączka, tępe bóle w okolicy lędźwiowej i wysypka na skórze o różnej lokalizacji.

Uszkodzenie rdzenia kręgowego

Uszkodzone nerwy odpowiedzialne za przesyłanie informacji z mózgu do pęcherza moczowego mogą prowadzić do powstania nieprawidłowości w oddawani moczu. Obok częstomoczu pojawia się także osłabienie kończyn dolnych oraz problemy ze zwieraczem odbytu.

Popromienne zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza może pojawić się na skutek radioterapii. Uszkodzenie ściany pęcherza moczowego może wystąpić nawet do 15 lat po zastosowaniu tej metody leczenia. Popromienne zapalenie pęcherza objawia się często krwiomoczem, bólem nad spojeniem łonowym, pieczeniem w cewce moczowej i niewielkim podwyższeniem temperatury ciała.

Zdjęcie Częstomocz - o czym mogą świadczyć częste wizyty w toalecie? #3

Podłoże psychiczne

Częstomocz może mieć podłoże natury psychicznej. W przypadku częstego oddawania moczu tę przyczynę bierzemy pod uwagę dopiero wtedy, gdy zostały wykluczone wszelkie inne zaburzenia i schorzenia układu moczowego.

Przyjmowane preparaty

Częstomocz może pojawiać się w związku z przyjmowanymi preparatami, które wpływają na ilość moczu. Lekami moczopędnymi są te stosowane w przypadku nadciśnienia, w zespole nerczycowym i obrzękach płuc. Do dietetyków ziołowych zalicza się pokrzywę, skrzyp i żurawinę. Również kawa, czarna herbata, alkohol i napoje czekoladowe mogą zwiększać mikcję.

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego u kobiet może wiązać się z częstym oddawaniem moczu i zaburzeniami cyklu miesiączkowego. Chociaż choroba charakteryzuje się zaburzeniami czynności jelit, to może także wpływać na układ moczowy.

Prostata

Częstomocz u mężczyzn może wskazywać na chorobę gruczołu krokowego. Choroby prostaty mogą obejmować stan zapalny, łagodny przerost prostaty lub raka. Objawem zapalenia prostaty poza parciem na mocz, jest bolesne oddawanie moczu, wydzielina z cewki moczowej, dreszcze gorączka, ból w dole pleców, uczucie pełności narządów płciowych i tkliwość. Przy łagodnym przeroście prostaty mogą pojawić się problemy z rozpoczęciem oddania moczu, słabym strumieniem moczu i uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza.

Zdjęcie Częstomocz - o czym mogą świadczyć częste wizyty w toalecie? #4

Reaktywne zapalenie stawów

Reaktywne zapalenie stawów objawia się częstomoczem, zapaleniem spojówek, stawów kolanowych i skokowych. Charakterystycznym objawem są także owrzodzenia jamy ustnej, żołędzi prącia, słoni i stóp. Reaktywne zapalenie stawów jest wynikiem chorób przenoszonych droga płciową i najczęściej pojawia się 1-2 tygodnia po stosunku.

Choroby weneryczne

Częste oddawanie moczu może wskazywać na choroby przenoszone droga płciową. Główną przyczyną ich wystąpienia jest stosunek płciowy bez zabezpieczenia, choć dróg zakażenia jest więcej. Choroby mogą rozwijać się bezobjawowo, ale częstym symptomem jest właśnie częste oddawanie moczu.

Niedoczynność przysadki mózgowej

Osłabienie, nadmierna senność, blada skóra oraz obrzęknięte powieki i zapadnięte oczy, mogą być obok częstego oddawania moczu, objawami niedoczynności przysadki mózgowej.

Ciąża

Częste oddawanie moczu może świadczyć o tym, że spodziewamy się dziecka. Parcie na pęcherz może pojawić się już w 4 tygodniu ciąży i wiąże się z rozrastającą się macicą, która naciska na pęcherz.

Zdjęcie Częstomocz - o czym mogą świadczyć częste wizyty w toalecie? #5

Podsumowanie

Częste oddawanie moczu, uczucie pieczenia, ból, zwykle są oznaką stanu zapalnego, który może być wynikiem podrażnienia mechanicznego i nieprzestrzegania zasad higieny. Ale jak już wiemy, może być także objawem poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego oddawanie moczu 7-8 razy dziennie i przynajmniej dwa razy w ciągu nocy jest wskazaniem do wizyty u lekarza.