Każdego roku w okresie jesienno-zimowym media donoszą o zgonach w wyniku zatrucia czadem. Pomimo tego, że sezon grzewczy z roku na rok powoduje mniej tego typu wypadków, to i tak problem jest poważny. W związku z tym w mediach pojawił się ważny apel strażaków, który może uratować wiele żyć.
Zatrucia czadem w sezonie grzewczym
Tlenek węgla, nazywany też czadem, powstaje na skutek spalania drewna, węgla, gazu, ropy, a także innych paliw wtedy, gdy w piecu/piecyku gazowym jest zbyt mało tlenu. Dlatego też najczęściej do jego ulatniania dochodzi w sezonie grzewczym.
Zbyt mała ilość tlenu w urządzeniu spowodowana jest nieszczelnością lub wadliwą wentylacją w pomieszczeniu.
Spada liczba wypadków, ale problem pozostaje
Pomimo tego, że z roku na rok Straż Pożarna notuje coraz mniej zatruć czadem, problem i tak jest duży. Niedawno media informowały, że w Ostrowie Wielkopolskim 5-letni chłopczyk zasłabł w łazience podczas kąpieli. Przeżył tylko dlatego, że w domu zainstalowany był czujnik tlenku węgla. Okazało się, że w pomieszczeniu norma tlenku węgla była przekroczona stukrotnie.
Apel strażaków. To może uratować ci życie
W związku z tym, że ryzyko zatrucia w okresie zimowym jest wysokie, strażacy wystosowali ważny apel. Chodzi o zainwestowanie w czujniki tlenku węgla.
– Czad jest bezbarwny, bezwonny, bezsmakowy, a zarazem niezwykle trujący. To cichy zabójca, bo jest niewyczuwalny zmysłami człowieka – mówi brygadier Marcin Betleja z podkarpackiej straży pożarnej.
Dodaje, że "koszt zamontowania takiej czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń. Łącznie z uratowaniem życia."
Objawy zatrucia czadem
Objawy zatrucia czadem nie są charakterystyczne, dlatego warto zawsze mieć z tyłu głowy swoje samopoczucie, na przykład podczas kąpieli w łazience z piecykiem gazowym.
Do objawów zatrucia tlenkiem węgla zaliczamy:
- Zawroty i ból głowy.
- Nudności i wymioty.
- Zaburzenia równowagi, orientacji i świadomości.
- Śpiączka i utrata przytomności.
- Drgawki.
- Ból w klatce piersiowej.
- Nagłe zatrzymanie krążenia.
Zatrucie czadem - jak zareagować?
Jeśli masz podejrzenie, że w pomieszczeniu ulatnia się tlenek węgla, natychmiast opuść to pomieszczenie lub pootwieraj okna i drzwi, aby je przewietrzyć.
Jeśli w pomieszczeniu znajduje się ktoś inny, kto już ucierpiał - przenieś poszkodowanego w bezpieczne miejsce z dostępem do świeżego powietrza.
Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha prawidłowo – ułóż go w pozycji bezpiecznej.
Jeśli poszkodowany nie oddycha – od razu zacznij wykonywać sztuczne oddychanie i masaż serca.
Następnie wezwij pogotowie ratunkowe.
Jeśli masz taką możliwość, odetnij dopływ gazu do urządzenia.