Cyberprzestępcy podszywają się pod Policję i organy bezpieczeństwa!

Martyna P.

Newsy

20.01.2023 11:24

Cyberprzestępcy podszywają się pod Policję i organy bezpieczeństwa!

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości opublikowało komunikat z ostrzeżeniem. Okazuje się, że cyberprzestępcy znaleźli nowy sposób oszustwa i wykorzystują przy tym wizerunek Policji i innych jednostek bezpieczeństwa. Jaką metodę oszustwa tym razem stosują przestępcy?

Oszuści wysyłają zainfekowane załączniki!

Cyberprzestępcy rozsyłają fałszywe informacje za pośrednictwem wiadomości e- mail. Osoba, która dostanie taką wiadomość może przeczytać w jej treści, że toczy się wobec niej postępowanie w związku z popełnionym przestępstwem. Przestępcy zachęcają w treści wiadomości do zapoznania się z zarzutami i otworzenia załącznika.

Okazuje się, że kliknięcie w link i pobranie załącznika na dysk komputera może wiązać się z wyłudzeniem naszych wrażliwych danych. Rzekomy załącznik jest bowiem złośliwym oprogramowaniem.

Cyberprzestępcy podszywają się w wiadomości pod Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – Adama Cieślaka.

Zdjęcie Cyberprzestępcy podszywają się pod Policję i organy bezpieczeństwa! #1
źródło: Policja.pl
Zdjęcie Cyberprzestępcy podszywają się pod Policję i organy bezpieczeństwa! #2
źródło: Policja.pl

Fałszywe maile od Komendanta Głównego Policji!

Przestępcy wysyłają także wiadomości e-mail z załącznikiem w formie pdf.

Osoba, która otrzyma wiadomość może przeczytać, że toczy się wobec niej postępowanie karne, które dotyczy spraw o charakterze wolności seksualnej i obyczajowości.

W treści fałszywej wiadomości możemy przeczytać, że konieczny jest kontakt z organami bezpieczeństwa (w formie mailowej).

Fałszywe e-maile podpisane są jako Komendant Główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk.

"Jeżeli nawet popełniłeś czyn karalny to Policja NIGDY nie będzie kontaktować się z Tobą w tej sprawie poprzez pocztę elektroniczną. Jeśli otrzymałeś podobną wiadomość na swoją skrzynkę pocztową warto to bezpośrednio zgłosić poprzez stronę internetową CERT" - czytamy na oficjalnej stronie Policji. 

Ataki cyberprzestępców – Phishing!

Z każdym rokiem wzrasta liczba incydentów związanych z kradzieżą danych osobowych oraz pieniędzy z kont bankowych. Paradoksalnie rozwój technologii i nowych metod płatności daje oszustom nowe możliwości. Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej sprytni i bezwzględni w swoich działaniach. Stosują różne metody działania.

Bardzo popularny jest PHISHING czyli typ ataku oparty o wiadomości SMS lub e-mail. 

Cyberprzestępcy podszywając się m. in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych.