Miodowanie włosów - alternatywa i uzupełnienie olejowania! Dla kogo i jak stosować?

Patrycja

Uroda

19.01.2023 13:37

Miodowanie włosów - alternatywa i uzupełnienie olejowania! Dla kogo i jak stosować?

Miód od wieków znany jest ze swoich właściwości prozdrowotnych. Jest także naturalnym humektantem, czyli składnikiem nawilżającym. To właśnie dzięki temu, że działa nawilżająco ma bardzo wiele fanek, które cenią sobie efekty jego stosowania.

Miodowanie – dla kogo?

Miodowanie to zabieg, który nie tylko sprawia, że włosy są wygładzone, ale także zregenerowane, odżywione i zyskują na objętości. Miód polecany jest szczególnie paniom, których kosmyki są suche, łamliwe, matowe, szorstkie, oklapnięte u nasady i puszące się na końcach. Uwydatni i podkreśli kolor włosów blond, co zapewne doceniają właścicielki jasnych odcieni. Działanie antybakteryjne miodu mogą wykorzystać także te osoby, które mają problem z przetłuszczającymi się włosami i swędzącą skórą głowy. Miodowane skalpu pomoże zwalczyć podrażnienia skóry głowy, łuszczenie, a nawet łupież.

Zdjęcie Miodowanie włosów - alternatywa i uzupełnienie olejowania #1

Jak wykonać miodowanie?

Miodowanie włosów zazwyczaj  wykonuje się mieszając miód z naszą ulubioną odżywką lub maską w stosunku 1:1. Możemy także użyć samego miodu, jednak ta metoda miodowania sprawdzi się tylko w przypadku włosów niskoporowatych. Miód lub mieszankę  nakładamy na całą długość suchych włosów, na około godzinę. Po tym czasie spłukujemy mieszankę wodą, a włosy myjemy delikatnym szamponem. Aby dokończyć pielęgnację możemy po umyciu nałożyć jeszcze odrobinę samej odżywki.

Jaki miód wybrać?

Do zabiegu miodowania najlepiej wybrać miód naturalny, pochodzący z lokalnej pasieki. Może być to miód rzepakowy, lipowy, spadziowy lub wielokwiatowy. Najlepiej sprawdzą się jednak płynne postaci. Zestalone miody warto przed zabiegiem rozpuścić przed użyciem w kąpieli wodnej.

Jaką odżywkę wybrać?

Do miodowania możemy użyć naszej ulubionej odżywki lub maski, której używamy na co dzień. W przypadku tego zabiegu sprawdzi się zarówno humektantowy, emolentowo-humektantowy jak i zwykła emolientowy preparat. Istnieją także specjalne maski do miodowania włosów.

Zdjęcie Miodowanie włosów - alternatywa i uzupełnienie olejowania #2

Kiedy wykonywać miodowanie?

Midowanie włosów możemy wykonywać jako wstęp do olejowania. Pierwszy zabieg dogłębnie nawilży i zregeneruje nasze włosy, a drugi stworzy warstwę ochronną, która zapobiegnie utracie wody. Miodowanie możemy wykonywać także jako samodzielny zabieg, jednak połączenie tych dwóch da nam spektakularny efekt. Zabieg możemy powtarzać raz w tygodniu, ale maksymalnie tylko dwa. Od czasu do czasu możemy miód z odżywką zostawić na włosach na całą noc. Z tym jednak powinniśmy się ograniczyć do maksymalnie jednego razu w tygodniu.

Inne sposoby wykorzystania miodu na włosy

  • Miód możemy wykorzystać także do masażu skalpu. Sprawdzi się on przy problemach z przesuszoną skórą głowy, problemach z podrażnieniem, łuszczeniem się skóry i przy łupieżu. W tym celu należy wybrać płynny miód i stosować go samodzielnie lub po rozcieńczeniu z odrobiną ciepłej wody.
  • Dla wzmocnienia efektu miodowania możemy co jakiś czas wykonać także płukankę z połączenia miodu i octu. Mieszankę przygotowuje się z połączenia łyżki miodu, dwóch łyżek octu jabłkowego i 200 ml ciepłej wody. W tak przygotowanym preparacie możemy przez chwilę płukać włosy, po zabiegu włosów nie myjemy.