Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta poinformował, że firma Kärcher musi zapłacić 26 mln zł kary. Wszystko za sprawą sztucznie zawyżanych cen od 20 lat. Przedstawiamy szczegóły.
Kärcher
Firma Kärcher jest niemiecka siecią sklepów z główną siedzibą w Winnenden. Zajmuje się ona produkcją i sprzedażą urządzeń oraz systemów czyszczących. Do najczęściej sprzedawanych produktów należą :
- odkurzacze
- myjki
- urządzenia wysokociśnieniowe
- mopy
- szczotki elektryczne
- urządzenia do czyszczenia wykładzin
Z danych udostępnionych przez oficjalna stronę firmy wynika, że :
„W 2021 roku spółka Alfred Kärcher SE & Co. KG osiągnęła obrót w wysokości 3.092 miliardów euro, najwyższy w swojej historii. 14,400 pracowników jest zatrudnionych w 150 firmach znajdujących się w 78 krajach” – kaercher.com.pl
UOKiK
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) jest polskim urzędem antymonopolowym, który zajmuje się m.in:
- zwalczaniem antykonkurencyjnych praktyk
- kontrolą koncentracji przedsiębiorców
- monitorowaniem pomocy publicznej udzielanej przez państwo
Urząd istnieje od 2007 r,a aktualnym prezesem jest Tomasz Chróstny.
Zarządzona kara pieniężna
Przedstawiciel UOKiK poinformował, że nałożył na firmę Karcher 26 mln zł kary. Jak wynika z opublikowanych informacji spółka od końca lat 90 XX w. ustalała minimalne, sztywne ceny detaliczne produktów. Jednak sytuacja zmieniła się w 2005 r. Wtedy spółka zaczęła narzucać ustalone przez siebie ceny produktów zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych bez wcześniejszej konsultacji z odpowiednimi organami.
Prezes Tomasz Chróstny podkreślił że kara mogła być wyższa. Jednak firma skorzystała z programu łagodzenia kar leniency. Co więcej spółka przyznała się do złamania prawa i postanowiła współpracować z UOKiK.
Jak się jednak okazało, po złożeniu wniosku o dobrowolnym poddaniu się karze Kärcher, po zapoznaniu się z wysokością kary wycofał się z procedury. Mimo dowodów na łamanie prawa przez firmę, właściciele planują złożenie odwołania od decyzji UOKiK do sądu.
Czy spowoduje to umorzenie zarządzonej kary pieniężnej?