Zmiany skórne u dzieci- jak sobie radzić? Kiedy udać się do lekarza?

Patrycja

Zdrowie

06.01.2023 21:06

Zmiany skórne u dzieci- jak sobie radzić? Kiedy udać się do lekarza?

Zmiany skórne u dzieci to jedne z najczęściej spotykanych dolegliwości. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, przez co bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia, podrażnienia i występowanie wykwitów. Pieczenie, swędzenie, zaczerwienie skóry, czy pokrzywka mogą wynikać z wielu różnych powodów. Niektóre choroby skóry u dzieci są uporczywe, wywołują ból i dyskomfort, z tego powodu wymagają odpowiedniej pielęgnacji i leczenia!

Zdjęcie Zmiany skórne u dzieci #1

Najpowszechniejsze zmiany skórne u dzieci

Plamy na skórze dziecka mogą się pojawiać na skutek: odparzeń, przegrzania, wypryskowego lub atopowego zapalenia skóry, reakcji alergicznej, infekcji o podłożu wirusowym, grzybicy skóry, nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, czy ząbkowania lub dotykania okolic ust brudnymi rękami. Występują także w przypadku chorób zakaźnych, jak odra, ospa wietrzna lub różyczka.

Odparzenia pieluszkowe

Najczęstszą przyczyną powstawania zmian skórnych, jak wysypka, czy zaczerwienienie, bywają odparzenia lub przegrzanie. Pieluszkowe odparzenia to jedna z najczęstszych przypadłości wśród dzieci w wieku niemowlęcym, towarzyszy im aż do około 3. roku życia.

Wyjątkowo delikatna i wrażliwa skóra okolic intymnych, narażona na kontakt z moczem i kałem oraz utrudniony dostęp do powietrza, to idealne środowisko do namnażania się grzybów i bakterii i powstawania stanu zapalnego.

Jakie wygląda pieluszkowe odparzenie?

Odparzenie u niemowlaka wygląda charakterystycznie. Skóra w okolicy odbytu, pachwin lub okolic intymnych dziecka jest mocno podrażniona i zaczerwieniona. Zmianom tym często towarzyszy obrzęk oraz pojawienie się na skórze drobnych krostek lub grudek. Zmiany powodują dyskomfort, ból, niepokój i rozdrażnienie dziecka.

Gdy pierwsze objawy odparzenia pieluszkowego zostaną zignorowane, to stan zapalny może przeobrazić się w infekcję bakteryjną lub grzybiczą, czyli pieluszkowe zapalenie skóry!

Zdjęcie Zmiany skórne u dzieci #2

Jak wygląda leczenie odparzeń?

W przypadku leczenia odparzeń, najlepiej sprawdzą się maści lub kremy na bazie alantoiny, lanoliny lub dekspantenolu. Te substancje nawilżają i regenerują uszkodzony naskórek. Pomoże także kąpiel w krochmalu na bazie skrobi ziemniaczanej lub kąpiel a w naparze z rumianku.

Gdy stan zapalny rozwinie się w pieluszkowe zapalenie skóry, wymaga to wdrożenia leczenia farmakologicznego. Wśród leków dostępnych na receptę, zwykle stosuje się: glikokortykosteroidy, w tym m.in. hydrokortyzon, leki przeciwgrzybiczne, w tym m.in. klotrimazol, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub leki antyhistaminowe.

Alergiczne zmiany skórne

Alergie mogą rozwinąć się nagle i w dowolnym momencie życia, bardzo często powstają już u najmłodszych dzieci. Naukowcy potwierdzają, że  na alergie szczególnie narażone są dzieci urodzone przez cesarskie cięcie. Wszystko przez brak kontaktu z mikrobiomem matki podczas porodu.

Najczęściej spotykane alergeny u dzieci

Najczęściej alergie u dzieci dotyczą problemów skórnych, które mogą już występować we wczesnym okresie niemowlęctwa. Dzieci mogą być uczulone na składniki kosmetyków do pielęgnacji, środki do prania ubrań, czy pościeli i wiele innych.

U większości dzieci obserwuje się także alergie w kierunku alergenów pokarmowych i wziewnych. Dolegliwości u dzieci najczęściej powodują takie pokarmy jak mleko, jaja, orzechy, orzeszki ziemne, soja, gluten, ryby i owoce morza. Za alergie u najmłodszych odpowiedzialne są także alergeny wziewne: pyłki, roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni i alergeny pochodzące od zwierząt.

Objawy alergii skórnej u dzieci

Objawy alergii skórnych u dzieci są różne. Najczęściej występuje pokrzywka, która zazwyczaj ma postać swędzącego bąbla i może występować w większej ilości. Wraz z nią występuje różowy lub porcelanowy obrzęk, który wyróżnia się na tle skóry. Pokrzywka najczęściej ma ostry przebieg, lecz ustępuje samoistnie, dlatego nie leczy się jej farmakologicznie.

U dzieci przy alergiach pojawia się kontaktowe zapalenie skóry. Jego objawy występują przy kontakcie skóry dziecka z danym alergenem. Są to grudkowato-pęcherzykowate wypryski, którym może towarzyszyć podwyższona temperatura i obrzęki.

Alergie skórne u dzieci występują również jako atopowe zapalenie skóry.

Jak wygląda leczenie alergii u dzieci?

Alergię u dziecka należy jak najszybciej zdiagnozować, odseparować je od czynników ją wywołujących i rozpocząć leczenie. To ważne, ponieważ nieleczona alergia może wywołać marsz atopowy, polegający na przejściu jednej alergii, w drugą – poważniejszą i rozwijaniu się coraz bardziej uciążliwych objawów, z wstrząsem anafilaktycznym na czele.

Najlepszym sposobem, aby uniknąć alergicznych reakcji jest unikanie czynników, które je wywołują. Leczenie alergii u dzieci nie eliminuje choroby, a redukują jedynie jej objawy. Leczenie polega na unikaniu alergenów, może przyjmować też formę farmakologiczną, poprzez stosowanie leków antyhistaminowych.

Zdjęcie Zmiany skórne u dzieci #3

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry, zwane AZS lub egzemą, to przewlekła choroba zapalna skóry. To nawracające schorzenie najczęściej rozwija się w dzieciństwie: u dzieci występuje 10-krotnie częściej, niż u dorosłych. To choroba o podłożu alergicznym, której przyczyną jest nieprawidłowa reakcja systemu immunologicznego na różne alergeny.

Jakie są objawy AZS?

Wśród objawów atopowego zapalenia skóry wyróżnia się przede wszystkim plamy w newralgicznych częściach ciała, którym towarzyszy uporczywy świąd. Przy chorobie występuje też wysypka, rumień i mocno przesuszona atopowa skóra, zaczerwienienie oraz skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych.

W zależności od wieku, zmiany skórne zlokalizowane są w różnych częściach ciała. U niemowląt zmiany obejmują najpierw twarz, a następnie rozszerzają się na szyję oraz tułów. Z kolei u dzieci po pierwszym roku życia, zmiany mogą dotyczyć zgięć stawów (występują pod kolanami, na łokciach, nadgarstkach oraz szyi i twarzy).

Leczenie AZS

W leczeniu AZS najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Polega na stosowaniu preparatów nawilżających i natłuszczających (tzw. emolientów) oraz miejscowych leków przeciwzapalnych i steroidowych, w obrębie zmian skórnych. Dziecku ze skórą atopową poleca się dermokosmetyki, które bez problemu poradzą sobie z suchymi plamami na skórze.

Kiedy udać się do lekarza?

Choć zmiany skórne u dzieci mogą niepokoić rodziców, to nie każda wysypka, czy zaczerwienienie wymaga interwencji lekarza. Niegroźne zmiany skórne u dzieci, jak potówki lub łagodne podrażnienia, wymagają jedynie odpowiedniej pielęgnacji w domu, przy użyciu środków nawilżająco- natłuszczających.

Niestety sprawa nie jest łatwa, czasem niewinne zmiany skórne u dzieci łatwo można pomylić z poważniejszymi schorzeniami. Takie choroby skóry, jak alergie kontaktowe, atopowe stany zapalne, czy choroby zakaźne, zawsze wymagają konsultacji z lekarzem oraz odpowiedniego postępowania (przede wszystkim ustalenie rodzaju alergenu).

Pamiętaj o tym!

Jeśli zmiany skórne u dzieci pojawiają się jednocześnie z innymi niepokojącymi objawami, takimi jak gorączka, ogólne złe samopoczucie, bóle głowy, mięśni, czy powiększenie węzłów chłonnych, udaj się do lekarza!

Zdjęcie Zmiany skórne u dzieci #4