Wszedł w życie Polski Ład 3.0. Co się zmieniło od 1 stycznia 2023 roku?

Justyna
Podatki
02.01.2023 20:05
Wszedł w życie Polski Ład 3.0. Co się zmieniło od 1 stycznia 2023 roku?

Wraz z nowym rokiem wszedł w życie pakiet kolejnych zmian w prawie, czyli Polski Ład 3.0. Poprzednio wprowadzane zmiany dotykały niemal wszystkich obywateli, natomiast tym razem obejmą głównie przedsiębiorców. Co zatem zmieniło się od 1 stycznia 2023 r.?

Najważniejsze zmiany

Choć zmiany wprowadzone przez Polski Ład 3.0 nie są rewolucyjne dla firm, można je jednak ocenić jako pozytywne. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na uproszczenie niektórych procedur oraz doprecyzowanie kwestii, które wcześniej wzbudzały wątpliwości. Przedstawiamy, poniżej co się zmieniło!

Podatek minimalny

Wydłużony został okres zwolnienia z opodatkowania minimalnym podatkiem dochodowym CIT. Ostatecznie odroczono wejście w życie nowego podatku do 31 grudnia 2023 r. Wprowadzono również modyfikacje w samej konstrukcji tego podatku (m.in. podwyższenie wskaźnika rentowności, zmieniono też metodologię wyliczania podatku).

Ukryta dywidenda

Z nowym rokiem z przepisów znikną regulacje CIT ws. tzw. ukrytej dywidendy, które zostały wprowadzone nowelizacją z 29 października 2021 r., ale ze skutkiem od 1 stycznia 2023 r. W założeniu miały zapobiegać dystrybucji zysku do wspólników, która zmniejsza dochód podatnika. W tym celu pierwotnie wyłączono z kosztów pewne kategorie świadczeń o charakterze ukrytej dywidendy.

Podatek WHT

Warto odnotować także spore zmiany w podatku u źródła (WHT), których celem było urealnienie lub złagodzenie istniejącego wcześniej mechanizmu. Przede wszystkim wydłużono terminy do złożenia koniecznych oświadczeń. Oprócz tego uchylono też obowiązek emitenta, co do poinformowania podatników o warunkach zwolnienia i złożenia do organu podatkowego oświadczenia o należytej staranności.

Zmiany dla spółek

Kolejne zmiany dotyczą prostych spółek akcyjnych (PSA). Rozszerzeniu uległ katalog form prawnych, w których można działać jako spółka holdingowa. Z kolei w przypadku spółki zależnej usunięto warunek zakazujący posiadania więcej niż 5 proc. udziałów (akcji) w kapitale innej spółki czy posiadania ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną.

Inne zmiany

Polski Ład 3.0 zamraża też na dłuższy czas stawki VAT na podwyższonym poziomie. Przy czym obowiązywanie podstawowej 23 proc., w okresie od 1 stycznia 2024 r. zostało powiązane z nowym mechanizmem. Ma obowiązywać do końca roku, w którym suma wydatków na obronność będzie wyższa niż 3 proc. wartości PKB.