Działalność gospodarcza w mieszkaniu w 2023 roku. Zmiany w rozliczaniu kosztów!

Justyna
Prawo
02.01.2023 18:18
Działalność gospodarcza w mieszkaniu w 2023 roku. Zmiany w rozliczaniu kosztów!

Czas pandemii i zwiększająca się digitalizacja sprzyjają powstawaniu coraz większej liczby firm prowadzonych z domu. Wielu przedsiębiorców ma przy tym problem, jak rozliczyć mieszkanie na działalność w kosztach. To właśnie dla nich pojawiła się kolejna dobra wiadomość.

Podejście ciągle ewoluuje

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej niejednokrotnie, jako pierwszą siedzibę firmy wskazują swoje mieszkanie. Początkowo organy skarbowe kwestionowały prawo do wliczania w koszty mieszkania przeznaczonego na działalność.

Zdjęcie Działalność gospodarcza w mieszkaniu. Ważne zmiany w rozliczaniu kosztów! #1

Jednak obecnie podejście fiskusa do rozliczania kosztów zwianych z utrzymaniem mieszkania lub domu w działalności gospodarczej ciągle ewoluuje. Najprościej, jeśli w mieszkaniu przedsiębiorca wydzieli jedno pomieszczenie na swoje "biuro", które będzie służyć tylko celom służbowym.

Brak odrębnego biura

Jak zauważył Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt sprawa jest bardziej skomplikowana, gdy brak odrębnego pomieszczenia do pracy. Ekspert wyjaśnia:

„Fiskus kwestionował możliwość rozliczania w działalności gospodarczej kosztów związanych z użytkowaniem mieszkania, jeśli przedsiębiorca nie wydzielił w tym celu odrębnego pomieszczenia, np. jednego pokoju. Jednak zgodnie z obecnym podejściem przedsiębiorca może to samo pomieszczenie wykorzystywać zarówno na cele mieszkaniowe, jak i prowadzonej działalności”.

Dodatkowo Juszczyk radzi, by w takim przypadku, dla jasności wyliczyć, jaki procent przestrzeni wykorzystywany jest na cele działalności i wykazać, przez ile godzin w ciągu doby przedsiębiorca wykorzystuje pomieszczenie na potrzeby firmy. Jeśli spędza w nim 8 godzin w ciągu doby na pracy, a przez pozostały czas jest to np. jego salon, dzieli się tę powierzchnię przez 24 godziny i mnoży razy 8. Przed fiskusem ciężko byłoby, bowiem udowodnić, że pracuje się w danym miejscu 24/7.

Zdjęcie Działalność gospodarcza w mieszkaniu. Ważne zmiany w rozliczaniu kosztów! #2

Co można wliczyć w koszty?

We wrześniu dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienił wcześniejszą interpretację, uznając m.in., że w przypadku, gdy nieruchomość jest finansowana z kredytu, to można zaliczyć do kosztów również część odsetek od kredytu w proporcji przypadającej również na część powierzchni ogólnego użytku, tj. kuchni, toalety i korytarza.

Po ustaleniu odpowiedniego wskaźnika przedsiębiorca zaliczy do kosztów działalności gospodarczej także część kosztów prądu czy ogrzewania mieszkania.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną