Zmiany w e-receptach w 2023 roku. Możliwość realizacji w kilku aptekach

Agnieszka
Newsy
02.01.2023 10:47
Zmiany w e-receptach w 2023 roku. Możliwość realizacji w kilku aptekach

Już w drugiej połowie 2023 roku w życie mają wejść zmiany w realizacji recept. Ministerstwo Zdrowia zaplanowało wprowadzenie modyfikacji, które mają zdecydowanie ułatwić procedurę realizacji recept w aptekach. Jakich zmian możemy się więc spodziewać?

Zmiany w realizacji e-recept

Ministerstwo Zdrowia jakiś czas temu otrzymało interpelację dotyczącą procedury realizacji e-recept w aptekach. Okazuje się, że w interpelacji zwrócono uwagę na uciążliwy dla pacjentów problem, jakim jest konieczność brak możliwości wykupienia leków z jednej recepty w różnych aptekach.

- Wszystkie przepisane opakowania jednego leku należy wykupić w tej samej aptece, w której wykupione zostało pierwsze opakowanie. Rodzi to pewne problemy. Po pierwsze, wiele leków jest teraz reglamentowanych na apteki i zdarzają się sytuacje, że dla pacjenta brakuje leku, który ma przepisany, a zakup rozłożył sobie w czasie. W takiej sytuacji nie może on wykupić leku w innej aptece i musi udać się do lekarza po nową receptę - zgłasza problem posłanka Urszula Nowogórska. 

Dlaczego tak jest? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia i zapowiada zmiany

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wyjaśnił, że konieczność realizacji jednej recepty w jednej aptece umożliwia farmaceutom prawidłowe rozliczanie się z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Dla każdej e-recepty jest wystawiany Dokument Realizacji Recepty (DRR). W przypadku, gdy farmaceuta wyda część opakowań danego leku, nanosi dla danej pozycji w DRR status częściowej realizacji. Wówczas realizacja takiej e-recepty musi być dokończona w tej samej aptece - wyjaśnia Maciej Miłkowski.

Dodał, że możliwość realizacji leków z jednej recepty w różnych aptekach mogłoby mieć negatywne skutki dla pacjenta. Chodzi o ryzyko związane z wydaniem nieodpowiedniego leku lub zamiennika leku.

 "Przyjęcie takich założeń wynika z trudności związanych z ewentualną możliwością realizacji pojedynczego dokumentu e-recepty w różnych aptekach m.in. ze względu na możliwość wydawania zamienników leków, różnych konfiguracji opakowań, ryzyko popełnienia błędu podczas wydawania leku przez różne apteki, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo samego pacjenta oraz na utrudnione wykonywanie korekt w aptekach".

Jednocześnie zapowiedział jednak, że takie zmiany w systemie wydawania recept zajdą. Po “dokładnej i wieloaspektowej analizie” w drugiej połowie 2023 roku w życie wejdzie możliwość realizacji recepty w różnych aptekach.