Jarmarki Bożonarodzeniowe w Polsce są coraz bardziej popularne. Co roku przyciągają wiele rodzin. Można spróbować domowych wyrobów spożywczych, rozgrzać się grzanym winem, kupić przepiękne dekoracje rękodzieła i spędzić czas przy muzyce i magicznych dekoracjach świetlnych. Dziś skupimy się właśnie na wspomnianym grzanym winie i ewentualnych konsekwencjach za jego spożycie w miejscu publicznym. Co na ten temat mówią przepisy? Wyjaśniamy…
Jarmarki Bożonarodzeniowe organizowane są w wielu Polskich miastach np. w Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie. O tegorocznej ofercie i godzinach otwarcia jarmarków pisaliśmy dla Was TUTAJ.
Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych
Na wstępie należy podkreślić, że w Polsce obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Mowa tu o miejscach takich jak: parki, place zabaw, ulice, środki transportu publicznego.
Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych obowiązuje od 9 marca 2018 r.
Przepisy dotyczące spożywania alkoholu w miejscu publicznym znajdują się w Ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Szczegółowe informacje dotyczące tego czynu zawiera artykuł 14 ust. 2a. Oto jego treść:
„Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów”.
Mandat za wypicie grzańca na jarmarku?
Na jarmarkach dostępnych jest wiele lokalnych potraw i smakołyków. Poza nimi na klientów czekają grzańce, czyli grzane wina. Cieszą się one sporą popularnością z uwagi na formę podania – na ciepło oraz korzenny smak i aromat.
Nasuwa się jednak pytane: Czy za wypicie grzańca w miejscu publicznym (na jarmarku) można dostać mandat? Przecież podlega to pod wykroczenie.
Okazuje się, jednak, że miasta organizując jarmarki, wyznaczają odpowiednie strefy gastronomiczne, w których można spożywać napoje o zawartości alkoholu 4,5% i więcej.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przewiduje narzędzie, którym mogą posługiwać się gminy. Wszystko za sprawą nowelizacji.
Gminy mają możliwość wyznaczenia miejsc, w których dozwolone jest spożywanie alkoholu.
Spożywanie alkoholu na świeżym powietrzu może legalnie odbywać się wyłącznie z zezwoleniem w wyznaczonej strefie.
W związku z powyższym za picie grzańca w wyznaczonej strefie nie dostaniemy mandatu.
Należy mieć na uwadze, że wyjście poza tą strefę może wiązać się ukaraniem grzywną. Przypomnijmy, że w takim przypadku mandat może wynosić do 100 złotych.