5 sposobów na obniżenie podatku PIT 2022!

Agnieszka
Podatki
08.12.2022 11:40
5 sposobów na obniżenie podatku PIT 2022!

Prawo podatkowe jest niezwykle obszerne i skomplikowane. Zawiera ono w sobie jednak wiele rozwiązań, które umożliwiają nam odprowadzanie niższych podatków do budżetu państwa. Warto się z nimi zapoznać jeszcze przed końcem roku, aby uzyskać jak największą obniżkę podatku PIT.

Jednym z czynników, które mogą obniżyć kwotę podatku PIT, jest obniżenie dochodu. Im niższy dochód, tym niższy podatek. Zatem jeśli planujemy na przykład wpłacić jakąś darowiznę, ocieplić dom, odrestaurować zabytek, czy wymienić piec w domu - warto to zrobić jeszcze w tym roku. Dzięki temu kwota PIT za 2022 rok będzie zmniejszona.

Darowizny

Darowizna, która została przekazana na rzecz organizacji zajmującej się działaniem na rzecz pożytku publicznego może zostać odliczona od dochodu. 

Ulga termomodernizacyjna

Ulga ta przysługuje właścicielom i współwłaścicielom domów  jednorodzinnych, również tych w zabudowie szeregowej. Jednak tylko wtedy, gdy są one już oddane do użytku. Odliczyć od podatku można różne formy ocieplania budynku, ulepszania termoizolacji i wymianę źródła ciepła na bardziej korzystne. Listę podlegających uldze modernizacji znajdziesz tutaj.

Ulgę można odliczyć od:

  • dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, lub
  • dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym, lub
  • przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga podatkowa na wymianę pieca

W uldze termomodernizacyjnej mieści się także ulga za wymianę pieca w domu. Ulga obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. i przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku kosztów przeznaczonych na materiały i usługi potrzebne do wymiany pieca. 

Ważne:  można odliczyć tylko koszty zakupu kotłów na paliwo stałe, ale przeznaczonych wyłącznie do spalania biomasy. Mowa o kotłach na pellet oraz kotły c.o. zagazowujące drewno. 

Ulga na zabytek

Od dochodu można także odliczyć część kosztów poniesionych za zakup oraz odrestaurowanie zabytku w danym roku podatkowym. Odliczenia te nie mogą jednak przekroczyć 50% poniesionych na te cele wydatków. Warunki, jakie trzeba spełnić, aby móc odliczyć od podatku zakup lub odrestaurowanie zabytku znajdziesz tutaj.

Oprócz wspomnianych rzeczy, warto też pamiętać o uldze prorodzinnej. Podatnicy wychowujący czwórkę lub większą ilość dzieci, mają prawo skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego przychodu do 85.528 zł rocznie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną