Jest kolejna decyzja w sprawie stop procentowych!

Justyna
Newsy
07.12.2022 19:06
Jest kolejna decyzja w sprawie stop procentowych!

Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia w środę podjęła decyzję ws. stóp procentowych. Wcześniejsze doniesienia w sprawie możliwych zmian zostały potwierdzone.

Przewidywania przed środowym posiedzeniem

Wypowiedzi członków RPP przed posiedzeniem sugerowały, że w grudniu RPP już trzeci miesiąc z rzędu nie dokona zmian. Stabilizacja sytuacji nastąpiła po 11 kolejnych podwyżkach, które zaczęły się w październiku 2021 r.

Listopadowa, druga z rzędu decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, była zgodna z deklarowaną przez prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego i niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej niechęcią do dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej.

Stopy procentowe bez zmian

Stopa referencyjna już po raz trzeci z rzędu pozostaje na niezmienionym poziomie - taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia. To może oznaczać koniec cyklu podwyżek.

Jak poinformował po posiedzeniu Rady bank centralny, obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 6,75 proc. (przed rozpoczęciem cyklu podwyżek wynosiła 0,1 proc.). Stopa lombardowa wynosi 7,25 proc., stopa depozytowa - 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli wynosi 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc.

Seria podwyżek

Rada Polityki Pieniężnej w cyklu podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w październiku 2021 r., podnosiła oprocentowanie 11-krotnie. W rezultacie główna stopa procentowa NBP, referencyjna, wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc. obecnie.

W tym roku podwyżek stóp nie było jedynie w sierpniu, kiedy RPP nie zbierała się z powodu przerwy urlopowej, oraz w październiku i listopadzie, kiedy Rada zdecydowała się nie zmieniać poziomu oprocentowania w NBP.

Prognozy na kolejne miesiące

Jak podkreślono w komunikacie po posiedzeniu RPP:

dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę".

RPP spodziewa się osłabienia koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki, wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne, co będzie wpływać ograniczająco na globalną inflację i ceny surowców.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną