Dlaczego barszcz czerwony blednie?

Martyna
Dieta i żywienie
07.12.2022 19:01
Dlaczego barszcz czerwony blednie?

Barszcz czerwony to jedna na najpopularniejszych potraw na wigilijnym stole. Do świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej, dlatego wyjaśniamy, jak rozwiązać częsty problem z utratą koloru zupy. 

 

Zupa z tradycją 

W święta Bożego Narodzenia na stołach wielu Polaków popularnością cieszy się barszcz czerwony. Jest to zupa znana i serwowana od wieków w krajach Europy Centralnej i Wschodniej. Pierwsze wzmianki o spożywaniu tej potrawy w Wigilie pochodzą już z XVI wieku. Potrawa ta była obecna zarówno na stołach bogatych, jak i biednych. 

Aby przyrządzić barszcz należy przygotować wywar z buraków oraz kości. Następnie jest on zaprawiany kwasem buraczanym i podawany w postaci czystej lub zabielanej. W polskich domach barszcz czerwony podaje się m.in. z uszkami lub rurą. 

 

Dodatki do barszczu 

Uszka z grzybami są tradycyjnym daniem wigilijnym podawanym w naszym kraju. Stanowią one uzupełnienie zup niezagęszczonych. Inną alternatywą są m.in. uszka wypełnione farszem: 

  • mięsnym 
  • szpinakowym  
  • serowym 

Popularnym dodatkiem do barszczu są również paszteciki, krokiety lub ugotowane ziemniaki. Natomiast we wschodniej części kraju szczególnym przysmakiem jest podawany barszcz z rurą, czyli ze szpikiem kostnym.  

 

Dlaczego barszcz blednie? 

Dużo osób przyrządzających barszcz czerwony skarży się na utratę koloru zupy. Intensywna barwa zupy jest związana z obecnością betaniny. Jest to związek chemiczny, który szybko rozpada się w wyniku nieodpowiedniego gotowania. 

Ważny jest czas i moc przyrządzania potrawy. Zbyt długie trzymanie zupy na palniku może spowodować utratę koloru. Niedopuszczalne jest doprowadzenie do wrzenia, które spowoduje taki sam efekt. Zalecane jest, aby barszcz lekko się “mrugał”, jak rosół.  

 

Jak zapobiec utracie koloru? 

Zalecamy, aby zupę gotować przez krótki czas, od momentu, aż warzywa zmiękną. Pod koniec gotowania można wrzucić buraka pokrojonego w kawałki, który odda sok z kolorem. Intensywną barwę można również uzyskać poprzez dodanie pod koniec gotowania odrobiny octu lub soku z cytryny. Poniżej polecamy zajrzeć do przepisu na wigilijny barszczyk czerwony.  

 https://kobieceinspiracje.pl/22017,wigilijny-barszczyk-czerwony.html

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną