Wiele osób z pewnością czeka na nadejście świąt. Szczególnie mocno dotyczy to jednak wszystkich uczniów, a to za sprawą związanego z tym wolnego od szkoły. Sprawdzamy, od kiedy do kiedy trwa przerwa świąteczna w 2022 roku.
Przerwa świąteczna 2022
Przerwa świąteczna od szkoły to coś, na co z utęsknieniem czekają wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zbliżające się Boże Narodzenie to nie tylko czas wielkiej radości i spotkań z bliskimi, ale również chwila odpoczynku od codziennych obowiązków.
Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą 25 i 26 grudnia są dniami wolnymi od pracy. Na więcej wypoczynku jak co roku mogą liczyć uczniowie. W kalendarzu roku szkolnego 2022/23 uwzględniono trwającą aż 10 dni, nie wykluczając weekendów, przerwę świąteczną od zajęć dydaktycznych.
Podstawa prawna
Okres zimowej przerwy świątecznej jest ustalany na podstawie dwóch rozporządzeń — Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, a także Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego.
W obu przypadkach przepis § 3 ust. 1 pkt 1 brzmi jednakowo:
„zimowa przerwa świąteczna trwa od dnia 23 grudnia do dnia 31 grudnia lub od dnia 22 grudnia do dnia 31 grudnia, jeżeli dzień 22 grudnia wypada w poniedziałek”.
Chwila wytchnienia od zajęć dydaktycznych
Zimowa przerwa świąteczna rozpoczyna się w tym roku na dzień przed Wigilią, 23 grudnia. Zatem ostatnim dniem, w którym dzieci pójdą do szkoły przed świętami Bożego Narodzenia, jest czwartek 22 grudnia. Uczniowie powrócą do szkół dopiero 2 stycznia 2023 roku. Nie będą musieli jednak długo czekać na kolejne wolne, bo jeszcze w tym samym tygodniu – 6 stycznia – znów pozostaną w domach, w związku z tym, że przypada wówczas Święto Objawienia Pańskiego (tzw. Święto Trzech Króli).
Warto pamiętać, że jest to okres wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczniów, a nie wolny od pracy dla nauczycieli, którzy pozostają do dyspozycji dyrektora. Dodatkowo w trakcie zimowej przerwy świątecznej szkoła nie ma obowiązku zapewnienia opieki dla dzieci w świetlicy ani organizacji zajęć opiekuńczo-wychowawczych.