Tarcza solidarnościowa nie dla wszystkich! Niekorzy będą musieli podpisać nowe umowy.

Martyna
Newsy
01.12.2022 19:06
Tarcza solidarnościowa nie dla wszystkich! Niekorzy będą musieli podpisać nowe umowy.

Tauron wydał oświadczenie, które mówi, że nie wszystkie osoby będą mogły skorzystać z tarczy solidarnościowej. W wybranych przypadkach konieczna będzie zmiana umowy. Wyjaśniamy kogo to będzie obowiązywać. 

 

Cel tarczy solidarnościowej  

Rządowa tarcza solidarnościowa ma ograniczyć wzrost cen prądu. Założenie głosi, że dzięki niej większość polskich rodzin w ogóle nie odczuje podwyżki opłat za energie elektryczną. Zgodnie z ustawą w rozliczeniach ma być stosowana kwota nie wyższa niż: 

  • 785 zł/MWh – w odniesieniu do odbiorców użyteczności publicznej oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw
  • 693 zł/MWh – w odniesieniu do gospodarstw domowych. 

Natomiast kwota maksymalna będzie obowiązywała po przekroczeniu limitów zużycia: 

  • 2 tys. kWh – dla gospodarstw domowych, 
  • 2,6 tys. kWh – dla gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez osoby z niepełnosprawnościami
  • 3 tys. kWh – dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i rolników

 

Dostawca energii elektrycznej 

Tauron jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce i należy do największych holdingów energetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa we wszystkich obszarach rynku energetycznego – od wydobycia węgla, poprzez wytwarzanie, dystrybucję, sprzedaż energii elektrycznej ciepła oraz obsługę klienta.   

Spółka wydała oświadczenie, według którego nie wszystkie osoby będą mogły skorzystać z tarczy solidarnościowej. Podkreśla przy tym, że odbiorcy, którzy będą chcieli zastosować to rozwiązanie będą musieli zmienić umowę. Będzie to dotyczyć m.in. osób, które zawarły umowę z gwarancją stałej ceny prądu. Dostawcy energii dodają, że nowi klienci nie będą już mieli możliwości podpisania tego typu umowy.  

Jak zmienić umowę? 

Firma zapewnia, że zmiana umowy jest bezpłatna i prosta. Pracownicy oferują zmiany dokumentów zawierające duże rabaty. Ponadto zachęcają, aby zmodyfikować podpisaną umowę do końca bieżącego roku. Będzie można to zrobić w punkcie klienta, na poczcie lub samodzielnie drogą elektroniczną.  

W przypadku limitu 2 tys. kWh gospodarstwa domowe nie będą musiały składać żadnych dodatkowych wniosków. W innych sytuacjach domownicy będą musieli przedstawić dokumenty, które potwierdzą uprawnienia do skorzystania z powyższych limitów.  

Czas na składanie oświadczeń mija 30 czerwca 2023 r. Natomiast przedsiębiorcy musieli złożyć wnioski do końca listopada. Osoby, które nie złożyły wniosku w terminie nie będą mogły skorzystać z rządowych rozwiązań przewidzianych na grudzień. Istnieje bowiem miesięczny okres karencji.  

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną