Tauron wydał oświadczenie, które mówi, że nie wszystkie osoby będą mogły skorzystać z tarczy solidarnościowej. W wybranych przypadkach konieczna będzie zmiana umowy. Wyjaśniamy kogo to będzie obowiązywać.
Cel tarczy solidarnościowej
Rządowa tarcza solidarnościowa ma ograniczyć wzrost cen prądu. Założenie głosi, że dzięki niej większość polskich rodzin w ogóle nie odczuje podwyżki opłat za energie elektryczną. Zgodnie z ustawą w rozliczeniach ma być stosowana kwota nie wyższa niż:
- 785 zł/MWh – w odniesieniu do odbiorców użyteczności publicznej oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,
- 693 zł/MWh – w odniesieniu do gospodarstw domowych.
Natomiast kwota maksymalna będzie obowiązywała po przekroczeniu limitów zużycia:
- 2 tys. kWh – dla gospodarstw domowych,
- 2,6 tys. kWh – dla gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez osoby z niepełnosprawnościami,
- 3 tys. kWh – dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i rolników.
Dostawca energii elektrycznej
Tauron jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce i należy do największych holdingów energetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa we wszystkich obszarach rynku energetycznego – od wydobycia węgla, poprzez wytwarzanie, dystrybucję, sprzedaż energii elektrycznej ciepła oraz obsługę klienta.
Spółka wydała oświadczenie, według którego nie wszystkie osoby będą mogły skorzystać z tarczy solidarnościowej. Podkreśla przy tym, że odbiorcy, którzy będą chcieli zastosować to rozwiązanie będą musieli zmienić umowę. Będzie to dotyczyć m.in. osób, które zawarły umowę z gwarancją stałej ceny prądu. Dostawcy energii dodają, że nowi klienci nie będą już mieli możliwości podpisania tego typu umowy.
Jak zmienić umowę?
Firma zapewnia, że zmiana umowy jest bezpłatna i prosta. Pracownicy oferują zmiany dokumentów zawierające duże rabaty. Ponadto zachęcają, aby zmodyfikować podpisaną umowę do końca bieżącego roku. Będzie można to zrobić w punkcie klienta, na poczcie lub samodzielnie drogą elektroniczną.
W przypadku limitu 2 tys. kWh gospodarstwa domowe nie będą musiały składać żadnych dodatkowych wniosków. W innych sytuacjach domownicy będą musieli przedstawić dokumenty, które potwierdzą uprawnienia do skorzystania z powyższych limitów.
Czas na składanie oświadczeń mija 30 czerwca 2023 r. Natomiast przedsiębiorcy musieli złożyć wnioski do końca listopada. Osoby, które nie złożyły wniosku w terminie nie będą mogły skorzystać z rządowych rozwiązań przewidzianych na grudzień. Istnieje bowiem miesięczny okres karencji.