Tańszy prąd i opał. 30 listopada mija termin!

Agnieszka
Dofinansowania
28.11.2022 13:16
Tańszy prąd i opał. 30 listopada mija termin!

Już niebawem, bo w środę 30 listopada, mija termin składania oświadczenia, które uprawnia do korzystania z energii elektrycznej po obniżonej cenie. Kto powinien złożyć takie oświadczenie? Kogo dotyczą obniżki cen prądu i ile wyniosą?

Kto musi składać oświadczenie?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że 30 listopada 2023 roku mija termin składania oświadczenia u swojego dostawcy energii. Oświadczenie powinny złożyć  jednostki samorządu terytorialnego, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej. Złożenie oświadczenia umożliwia korzystanie z energii elektrycznej  w cenie 785 zł za MWh.

Oświadczenie można składać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. 

A co z gospodarstwami domowymi?

Maksymalne ceny energii dotyczą również gospodarstw domowych. Określa je ta sama ustawa. W przypadku gospodarstw domowych maksymalną cenę energii elektrycznej wynosi 693 zł za MWh. 

Jest to maksymalna cena, jaką zapłaci gospodarstwo domowe przekraczając limity zużycia, określone we wcześniejszej ustawie. Mowa o limitach, które wynoszą 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw, w których jest osoba niepełnosprawna oraz 3 MWh dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

Osoby zamieszkujące gospodarstwo domowe z pierwszego limitu (2 MWh), nie muszą składać żadnego oświadczenia. Dostawca energii sam rozliczy rachunek. 

Jedynie gospodarstwa domowe, które chcą korzystać z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh muszą złożyć oświadczenie do swojego sprzedawcy energii. 

W tym przypadku termin jest jednak o wiele dłuższy - oświadczenie należy złożyć do 30 czerwca 2023 roku. 

30 listopada mija też inny ważny termin - składanie wniosków o dodatek na zakup opału

30 listopada mija też termin składania przez odbiorców wrażliwych wniosków o dodatki na zakup opału, w tym: węgla, brykietu i pelletu węglowego oraz pelletu drzewnego, drewna kawałkowego i innych rodzajów biomasy, gazu skroplonego LNG lub oleju opałowego. Kto może z niego skorzystać?

Dodatek do opału przysługuje:

  • Szpitale
  • Przychodnie
  • Placówki opiekuńcze
  • Placówki kultury
  • Szkoły
  • Przedszkola
  • Ośrodki pomocy społecznej
  • Inne podmioty.