Marzysz o porcelanowej cerze? Sprawdź, jak uniknąć plam na skórze

Ewelina
Uroda
03.11.2022 10:18
Marzysz o porcelanowej cerze? Sprawdź, jak uniknąć plam na skórze

Marzysz o porcelanowej cerze? Sprawdź, jak uniknąć plam na skórze

Pojawiają się z wiekiem, w ciąży albo po intensywnym opalaniu — nieestetyczne plamy na twarzy są dla wielu kobiet przyczyną kompleksów, poważnym zmartwieniem, a nawet powodem, dla którego przestają udzielać się towarzysko. Jeśli poznasz przyczyny powstawania przebarwień skóry, możesz im zapobiec. Jeśli już martwą Cię plamy na skórze, możesz się ich pozbyć albo znacznie zmniejszyć ich widoczność. Sprawdź, jakie metody proponują specjaliści od gładkiej cery. 

Przyczyny pojawiania się plam na skórze

Skóra wydziela melaninę, czyli naturalny barwnik, który ma chronić ją przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. Im jest jej więcej w naskórku, tym dana osoba ma ciemniejszą karnację i jest bardziej odporna na działanie promieniowania UVA i UVB oraz cieszy się efektowną opalenizną. Niestety, kiedy dochodzi do zaburzeń pigmentacji, pojawiają się nie tylko na twarzy, ale także na całym ciele przebarwienia w postaci piegów lub plamek o wyraźnie ciemniejszym kolorze niż reszta skóry. 

Połowa kobiecej twarzy pokrytej drobnymi plamkami i piegami. Po prawej rude włosy. Źródło:

Im więcej melaniny w skórze, tym jest ona ciemniejsza po opalaniu. Przebarwienia na skórze są powodowane przez zaburzenia w pigmentacji. 

Źródłem pojawiania się plam na skórze jest starzenie organizmu, ale także niewłaściwe korzystanie ze słońca czy choroby (np. stany zapalne naskórka, wahania hormonów). Dlatego plamy na skórze mogą pojawiać się także u osób młodych. 

Więcej na temat przyczyn powstawania plam na skórze dowiesz się z artykułu o tym, jak powstają przebarwienia skóry. 

Przebarwienia na czole, czyli ostuda

Ostuda (melasma, maska ciążowa) to zaburzenie pigmentacji skóry, które objawia się ciemnymi, nierównymi plamami na tych obszarach, które wystawiane są na działanie promieni słonecznych. Zazwyczaj więc widać je na twarzy, przede wszystkim w postaci plam na czole. Najczęściej na problem ten skarżą się kobiety i to czasami młode, nawet w wieku 20 lat. Ostudzie sprzyja nadmierne opalanie się bez ochrony przeciwsłonecznej, a także wahania hormonów, przyjmowanie leków antykoncepcyjnych czy ciąża. Intensywne zwłaszcza latem przebarwienia na skórze są nierzadko przyczyną zakłopotania i kompleksów. 

Niestety plamy te bardzo trudno usunąć. Zwykle jaśnieją jesienią i zimą, ale wiosną i latem mogą być jasno lub ciemnobrązowe, a nawet niebiesko-szare. Ostuda pojawia się nie tylko na czole, ale także na policzkach oraz nad górną wargą i na przedramionach. Jest to schorzenie przewlekłe, długotrwałe, utrzymujące się miesiącami, a nawet latami. Zdarza się jednak, że plamy, które pojawiły się w trakcie ciąży, po ciąży znikają całkowicie. 

Czerwone plamy na skórze 

Czerwone plamy na skórze moją mieć źródło w trądziku czy stanie zapalnym. Mogą być także wywołane wskutek rozszerzonych naczynek. Sucha czerwona plama na twarzy może świadczyć także o reakcji alergicznej, nie tylko skórnej, ale także pojawiającej się w wyniku zjedzenia produktu, na który mamy alergię. Piekące plamy na twarzy pojawiają się także przy oparzeniach słonecznych lub zbyt długiej ekspozycji skóry na mróz. 

Jeśli martwą Cię czerwone plamy na skórze, sprawdź, jaka jest ich przyczyna i jak sobie z nimi skutecznie poradzić. 

Jak uniknąć przebarwień na twarzy?

Żeby cieszyć się gładką, porcelanową cerą, trzeba zadbać nie tylko o odpowiednią pielęgnację, ale także o aktywność fizyczną, dietę, regenerację ciała. Liczy się systematyczność, wytrwałość i konsekwencja dlatego pielęgnując skórę, pamiętaj:

  • Kosmetyki nie działają od razu. Musisz dobrać je do swojej cery i problemów z nią związanych, a następnie używać ich codziennie, przez kilka tygodni, a nawet miesięcy.
  • Krem, nawet ten najlepszy i polecany na przebarwienia na skórze twarzy nie zadziała, jeśli skóra nie będzie odpowiednio przygotowana. Usuwaj więc zawsze dokładnie wszelkie zabrudzenia i ślady makijażu, tonizuj skórę, zanim nałożysz krem. Regularnie też oczyszczaj twarz peelingiem enzymatycznym lub z drobinkami i używaj maseczek. 
  • Uważaj na składniki, które mogą fotouczulać. Jeśli stosujesz kwasy lub retinol przez cały rok, musisz też zawsze korzystać z kremu z  wysokim filtrem. Inaczej na skórze pojawią się przebarwienia. 
  • Jeśli stosujesz krem z filtrem (do czego zdecydowanie zachęcamy!!!), pamiętaj o tym, by nakładać go ok. 20 minut przed wyjściem na słońce. W ciągu dnia krem należy reaplikować. Jeśli jest ciepło i pocisz się lub często przecierasz twarz, musisz to robić nawet co 2 godziny. 
  • Nie wiesz, jakie kremy wybrać to pielęgnacji skóry? Korzystaj z materiałów dostępnych w sieci, artykułów specjalistycznych. Kupuj też kremy tej samej marki, bo ich składy się uzupełniają i ich działanie będzie spotęgowane. 
  • Korzystaj z wiedzy kosmetyczki lub dermatologa. To specjaliści, którzy pomogą dobrać Ci sposób pielęgnacji cery i podpowiedzą, jak usunąć przebarwienia ze skóry. Odpowiednie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, a nawet leki doustne mogą zdziałać cuda, gdy walczysz z ostudą albo suchymi, piekącymi plamami na twarzy. 
Młoda kobieta z piegami w kapeluszu. Źródło: https://unsplash.com/

Plamy na twarzy blakną jesienią i zimą, ale zwykle nie znikają całkowicie i latem znowu są bardzo dobrze widoczne. 

Przebarwienia na skórze twarzy często wynikają z zaburzeń funkcjonowania organizmu. Na przykład ostuda pojawia się w ciąży albo podczas przyjmowania doustnej antykoncepcji, czerwone plamy na skórze mogą być wynikiem alergii, dlatego:

  • Rób regularne badania. Stan skóry jest często pierwszym sygnałem, że organizm nie radzi sobie ze stanem zapalnym. 
  • Zdrowo się odżywiaj, czyli postaw na urozmaiconą dietę, przyjmuj produkty z dużą ilością witamin, minerałów i antyoksydantów. 
  • Pij dużo wody, by skóra była miękka, gładka i miała odpowiedni stopień nawilżenia. Dla dorosłej osoby codzienna zalecana ilość wody to nawet 2 litry. 
  • Odstaw alkohol i papierosy. Zwłaszcza nikotyna przyczynia się do starzenia skóry i wysuszania jej. Alkohol z kolei odwadnia i może nasilać trądzik
  • Ćwicz, najlepiej na świeżym powietrzu, by dotlenić komórki. Pamiętaj jednak, by zawsze używać kremu z filtrem, a gdy intensywnie biegasz, pływasz czy jeździsz na rowerze, nakładaj krem wodoodporny.
  • Śpij, by organizm miał czas się zregenerować. 
  • Unikaj stresu, bo ten nasila pojawianie się schorzeń skórnych, między innymi AZS, trądziku, łuszczycy i przesuszenia. 
  • Jeśli kochasz słońce, korzystaj z niego, ale rozsądnie. Przy plamach na twarzy, szczególnie w przypadku ostudy, nie rozstawaj się z kapeluszem albo z czapką z daszkiem, gdy jesteś na wakacjach lub leżysz na plaży.

Kobieta w kolorowym kostiumie kąpielowym trzyma ręką słomkowy, duży kapelusz ochraniający głowę i twarz przed słońcem. Źródło: https://unsplash.com/

Jeśli po opalaniu na swojej twarzy zauważasz przebarwienia, musisz nie tylko stosować krem z filtrem, ale także zakładać czapki z daszkiem lub kapelusze z dużym rondem. 

Maskowanie przebarwień

Nie rezygnuj z życia towarzyskiego tylko dlatego, że masz plamy na skórze. Stosuj odpowiednią pielęgnację, kremy z filtrem nie tylko w słoneczne dni, ale także odpowiednie kosmetyki do makijażu. Nie używaj jednak codziennie ciężkich produktów stosowanych na planach filmowych, bo mogą pogorszyć stan Twojej cery. 

  • Skórę przed makijażem pokryj kremem z filtrem. 
  • Następnie punktowo nałóż korektor kryjący. 
  • Kiedy się wchłonie, przykryj skórę podkładem. Pamiętaj jednak, że sam podkład nie przykryje wszystkich niedoskonałości, stąd też dobrze jest go używać właśnie z korektorem. 
  • Gotowy makijaż należy utrwalić przy pomocy sypkiego pudru, np. w wersji rozświetlającej. Zbyt matowe wykończenie skóry podkreśli przebarwienia.

Do maskowania plam na skórze przydają się także kremy BB albo CC. Jeśli nie potrzebujesz pełnego makijażu, z powodzeniem możesz skorzystać z tego typu produktów. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną