Do czego służy nafta kosmetyczna?

Sponsorowany
Styl życia
28.10.2022 15:11
Do czego służy nafta kosmetyczna?

Słowo „nafta” nie kojarzy się bezpośrednio ze środkiem pielęgnacyjnym do włosów, a jednak właściwości nafty kosmetycznej wykorzystywane są w tym zakresie od wielu pokoleń. Wcieranie jej w skórę głowy i same włosy może przynosić zaskakujące efekty.

Czym jest nafta kosmetyczna i gdzie można ją kupić?

Nafta kosmetyczna to efekt wielokrotnego destylowania ropy naftowej, torfu albo smoły - łupkowej lub węgla brunatnego. W ten sposób powstaje ciekła parafina o gęstej, oleistej konsystencji, żółtej barwie i niezbyt miłym zapachu. Olej parafinowy możesz kupić w wielu sklepach. Pierwsze zdania na jego temat nie brzmią zbyt zachęcająco. Dlaczego więc cieszy się taką popularnością? Jak nafta na włosy może pomóc Twojej fryzurze?

Jakie rezultaty może przynieść nafta na włosy?

Choć nafta kosmetyczna ma tak prosty skład, jest ceniona za szybką poprawę wyglądu fryzury, a także ochronę przed kolejnymi zniszczeniami. Natłuszcza, nawilża - zatrzymuje wodę w kosmykach. Nadaje miękkość i elastyczność. Wygładza, zapobiega elektryzowaniu i ułatwia rozczesywanie. Świetnie zastąpi silikonowe serum chroniące końcówki, może też wpływać na poprawę porostu włosów. Niekwestionowaną zaletą nafty kosmetycznej jest jej niska cena. Dosłownie za kilka złotych kupisz butelkę wydajnego oleju. 

Nafta nie wnika we włosy, dlatego warto uzupełnić ją cennymi składnikami regenerującymi. Za świetne działanie na włosy ceniony jest np. olej rycynowy, dlatego polecamy Ci przetestowanie gotowej mieszanki ze sklepu Manada. Nafta kosmetyczna z olejem rycynowym będzie działała w zdwojony sposób, pomagając zniszczonym puklom odzyskać blask, a Tobie - ułatwi modelowanie. Olej rycynowy poprawi kondycję kosmyków (zwłaszcza osłabionych).

Świetne mogą okazać się także inne kompozycje: 

  • nafta na włosy z olejem arganowym, który jest wyjątkowo bogaty w substancje odżywcze, a zawartość witamin E i F wzmacnia i odżywia włosy;
  • nafta z biopierwiastkami, wzbogacona ekstraktem olejowym ze skrzypu polnego, który działa antybakteryjnie, regenerująco, remineralizująco, opierając się na zawartości flawonoidów, kwasów organicznych, saponiny, fitosteroli, witaminy C, potasu i krzemu;
  • nafta z kompleksem witamin dobranym po to, aby odżywiać, wzmacniać strukturę włosa, nadawać puszystość i naturalną sprężystość, polecana nie tylko dla włosów osłabionych, ale też przetłuszczających się, tlenionych i farbowanych,
  • nafta z wyciągiem z liści pokrzywy, znanej z bogactwa składników odpowiedzialnych za prawidłowy stan włosów.
Zdjęcie Do czego służy nafta kosmetyczna? #1

Nafta do włosów - jak jej używać?

Nafta kosmetyczna do włosów jest przeznaczona wyłącznie do użytku zewnętrznego. W lecznictwie stosuje się naftę również do picia, lecz wówczas musi to być nafta oczyszczona. Tę, o której dziś rozmawiamy, można nakładać na różne sposoby - w zależności od potrzeb. Dobrym pomysłem jest przetestowanie kilku opcji, aby dowiedzieć się, która z nich najlepiej działa na Twoje włosy i skórę głowy. Przypomina to techniki olejowania włosów, podczas których używa się naturalnych olejów roślinnych, np. migdałowego, awokado lub z czarnuszki.

Możesz więc, używając niewielkiej ilości nafty, wcierać ją w same włosy na całej długości lub również w skórę głowy. Możesz też uwzględnić kosmyki od połowy głowy lub jedynie końcówki. Po wtarciu poczekaj około 15 minut i umyj głowę jak zwykle. Nafta kosmetyczna do włosów nadaje się też do zrobienia maseczki. W tym celu wymieszaj łyżkę nafty z 1 lub 2 żółtkami i sokiem z połowy cytryny. Wmasuj we włosy, pozostaw na 5-15 minut i zmyj szamponem. W obu przypadkach może być konieczne powtórne umycie włosów.

Nafta kosmetyczna na włosy jest polecana przede wszystkim osobom, które mają włosy suche, wysokoporowate, puszące, matowe i skłonne do plątania. Nie ma jednak szczególnych ograniczeń dla jej stosowania, ponieważ nawet przetłuszczające się lub bardzo cienkie włosy mogą się z nią polubić. W takich sytuacjach staraj się używać mniej produktu podczas jednej aplikacji.

Zbyt częste stosowanie nafty może przynieść odwrotne skutki do zamierzonych, dlatego rób to maksymalnie 2 razy w tygodniu.