Rok 2023 przyniesie zmiany związane z nocną i świąteczną opieką medyczną. Ich celem jest rozłożenie natężenia ruchu pacjentów w przyszpitalnych oddziałach. Zmiany zapowiedział Wojciech Andrusiewicz.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz uważa, że wielu Polaków zbyt pochopnie podejmuje decyzję o udaniu się na SOR. Okazuje się, że aż 80% pacjentów nie kwalifikuje się na wizytę na tym oddziale.
Wielu pacjentów poprzez wizytę na oddziale SOR chce dostać się do lekarza specjalisty, gdyż jest to najkrótsza droga, bez oczekiwania w wielotygodniowych, a nawet wielomiesięcznych kolejkach.
„SOR nie jest od tego, by zajmować się każdą bolączką, SOR jest od ratowania życia” – rzecznik Ministerstwo mówił w wywiadzie na antenie Polsat News.
SOR oraz pogotowie ratunkowe powinny być używane do zdarzeń nagłych i ciężkich, które mogą mieć poważne konsekwencje dla życia i zdrowia.
Nocna i świąteczna pomoc lekarska przy oddziale SOR
Według zapowiedzi od 2023 roku przy każdym oddziale SOR pojawi się punk nocnej i świątecznej opieki medycznej.
Celem tej zmiany jest rozładowanie natężenia ruchu pacjentów na oddziałach SOR.
Według Wojciecha Andrusiewicza obecność w każdym SOR-ze i w każdym szpitalu nocnej i świątecznej opieki medycznej przysłuży się integracji tych dwóch podmiotów.
Ministerstwo podaje, że nowe zasady mają zostać wdrożone do czerwca 2023 roku.
Dodajmy, że system taki funkcjonuje w Polsce już przy ponad 200 z 243 Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.
Tryb obsługi pacjenta SOR
Podczas wywiadu rzecznik Ministerstwa przypomniał także, że obecnie prowadzone są działania wprowadzające tzw. tryb obsługi pacjenta SOR.
System ten pomaga w „selekcji” pacjentów.
„Mamy cztery różnego rodzaju kody czy też kolory, które sugerują, jak szybko powinno się zająć pacjentem na SOR-ze. Od czerwonego, najpilniejszego, który oznacza, że pacjent wymaga opieki tu i teraz, przez żółty, zielony i niebieski” – dodał rzecznik Ministerstwa Zdrowia (Polsat News).