Warszawa przygotowuje rewolucyjne zmiany na drogach. Głos w tej sprawie mają jeszcze w listopadzie zabrać mieszkańcy podczas planowanych konsultacji społecznych.
Strefa Tempo 30
Kilka dni temu na stronie stołecznego ratusza poświęconej konsultacjom społecznym pojawił się komunikat dotyczący wprowadzenia stref Tempo 30. Urząd miasta poinformował: „Opracowaliśmy projekt mapy wprowadzenia stref ruchu uspokojonego, czyli takich, w których maksymalna prędkość wynosi 30 km/h. Teraz chcemy zweryfikować wstępne propozycje i wspólnie określić docelowy kształt sieci dróg objętych uspokojeniem ruchu".
Pod koniec kwietnia informowano natomiast o przetargu na opracowanie wytycznych i kierunków rozwoju stref Tempo 30. Głównym zadaniem wykonawcy było przygotowanie mapy docelowego wdrożenia stref ruchu uspokojonego. Efekty tych prac zostały właśnie zaprezentowane. Opracowanie przygotował zespół ekspertów pod kierownictwem doktora Michała Wolańskiego. Mieszkańcy mają możliwość zapoznania się z interaktywną mapą, gdzie można sprawdzić, które ulice znajdą się w strefie Tempo 30 po jej rozszerzeniu, pod poniższym linkiem:
https://konsultacje.um.warszawa.pl/strefy_tempo30
Celem uspokojenie ruchu
Warszawa, podobnie jak inne miasta w Polsce, strefy z ograniczeniem prędkości do 30 kilometrów na godzinę, sukcesywnie wprowadza od kilku lat. Proces podejmowania decyzji jest przyspieszany kolejnymi dramatycznymi informacjami o wypadkach śmiertelnych z udziałem przechodniów. Można więc na nie natrafić w każdej dzielnicy, szczególnie w miejscach gęsto uczęszczanych przez pieszych. Stołeczny ratusz przekonuje, że przy tak uspokojonym ruchu aż 90% zdarzeń drogowych nie ma żadnych skutków dla zdrowia.
Dlatego Warszawa chce iść za ciosem i uspokoić ruch praktycznie wszędzie. Ratusz ma plan, by ograniczenie prędkości zostało wprowadzone na znacznej części dróg dojazdowych i lokalnych. Uspokajanie ruchu ma też dodatkowo zachęcić ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej.
Planowane konsultacje społeczne
Rozpoczęte w sprawie strefy Tempo 30 konsultacje społeczne potrwają do 30 listopada. Można wziąć w nich udział na kilka sposobów. 15 i 24 listopada odbędą się spotkania online, które można obserwować w serwisie YouTube lub wziąć w nich czynny udział za pośrednictwem platformy ZOOM.
Aby skorzystać z tej opcji, należy napisać na adres [email protected]. Swoją opinię można wyrazić również do końca listopada, pisząc na powyższy adres mailowy. Pojawią się też punkty konsultacyjne, o których ratusz ma wkrótce poinformować.