Główny Urząd Nadzoru Budowlanego planuje kontrole budynków mieszkalnych w Polsce. Mają ruszyć już w 2023 roku. Ich celem będzie zebranie jak największej liczby danych na temat stanu technicznego polskich domów i ich efektywności energetycznej.
Planowane kontrole
Kontrola budynków, która rozpocznie się w 2023 r., jest związana z działającą od lipca 2021 roku Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków, czyli z systemem informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. CEEB jest częścią Systemu ZONE (Zintegrowany System Ograniczenia Niskiej Emisji). Natomiast za stworzenie baz danych o sposobach ogrzewania polskich domów i ich stanu technicznego odpowiedzialny jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Planowana kontrola domów ma na celu zebranie danych o realnym stanie technicznym budynków, ich emisyjności i efektywności energetycznej. Te informacje pozwolą m.in. na stworzenie planów związanych z termomodernizacją oraz walką ze smogiem.
Co urzędnicy sprawdzą w naszych domach?
Z doniesień portalu muratorplus.pl wynika, że właściciele budynków będą mogli zgłosić przez internet chęć udziału w audycie domu. Kontrole będą przeprowadzane przez uprawnione do tego osoby, m.in. kominiarzy i inspektorów ochrony środowiska. Będą oni sprawdzali takie parametry jak:
- grubość ścian i dachu,
- roczne zużycie energii,
- rodzaj ocieplenia.
Urzędnicy zweryfikują też dane wskazane w deklaracji CEEB, w tym zgłoszony sposób ogrzewania budynku. Jeżeli okaże się, że właściciel budynku złożył fałszywe zeznania, musi liczyć się z konsekwencjami w postaci kar.
Dobrowolne przekazywanie danych
Informacje na temat planowanych rozwiązań przekazała portalowi prawo.pl Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Mówiła:
„Dane zebrane podczas inwentaryzacji będą wprowadzane do ewidencji za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego, który jest zapisywany automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym ewidencję. Moduł inwentaryzacji zostanie udostępniony wraz z docelowym Systemem ZONE, które planowane jest w pierwszym kwartale 2023 r.”.
Przekazała ona dziennikarzom, że przekazanie danych w ramach kontroli będzie dobrowolne. Z jej słów wynika, że osoby, które przekażą informacje do ewidencji, uproszczą sobie drogę do starania się o dotacje.