Pasta cynkowa to preparat, który kupimy w aptece i który już po pierwszej aplikacji stanie się naszym ulubieńcem i na stałe zagości w apteczce czy też kosmetyczce. Pasta do stosowania miejscowego o działaniu wysuszającym i przeciwbakteryjnym występuje w dwóch wariantach. Sprawdźmy, na co pomaga i którą wersję warto wybrać.
Tlenek cynku
Tlenek cynku zmniejsza ilość produkowanego sebum, dzięki czemu pozwala na łatwiejsze oczyszczanie się skóry. Łagodzi stany zapalne i pozwala skórze szybciej się zregenerować po powstałych uszkodzeniach. Tlenek cynku wykazuje także działanie antyseptyczne, dzięki czemu sprawdza się w przypadku trądziku, drobnych ran, oparzeń i odparzeń. Tlenek cynku jest także skuteczną blokadą przeciwko większości promieni UV.
Pasta cynkowa
W składzie pasty cynkowej znajdziemy tlenek cynku oraz substancje pomocnicze, jakimi są skrobia pszeniczna i wazelina biała. Stężenie tlenku cynku w paście wynosi 25%, dlatego jej stosowanie należy ograniczyć jedynie do miejscowego. Pasta cynkowa ma właściwości przeciwzapalne, gojące, ściągające, odkażające, matujące i zmniejszające przebarwienia.
- Preparat ten wyróżnia się szerokim zastosowaniem – przede wszystkim polecany jest jako skuteczny środek na trądzik. Nałożenie pasty miejscowo na zmiany skórne pozwoli zahamować ich rozwój, przyspieszy gojenie się wyprysków i regenerację skóry po trądziku. Najlepiej stosować pastę na noc, w niewielkiej ilości tak, by zakryć wyprysk.
- Pasta cynkowa pozwoli nam usunąć przebarwiania i zaczerwienienia powstałe na skutek zmian trądzikowych czy drobnych uszkodzeń naskórka.
- Preparat może być stosowany przy zmianach opryszczkowych, gruba warstwa nałożona na noc działa najskuteczniej.
- Pasta cynkowa ma również działanie blokujące promieniowanie UV, co sprawia, że chroni przed szkodliwym działaniem słońca i świetnie sprawdzi się jaki punktowy preparat na znamiona, pieprzyki i blizny, które należy szczególnie zakryć przed słońcem.
- Pastę cynkową można stosować miejscowo na zmiany w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry, które dotyka niemowlęta. Szczególnie należy tu uważać, by nie nakładać preparatu na zdrową skórę i by nie zawierał on w swoim składzie kwasu salicylowego.
- Preparat można stosować miejscowo w przypadku niewielkich uszkodzeń naskórka w celu przyspieszenia jego regeneracji.
- Pastę można nakładać na niewielkie rany w celu ściągnięcia ich brzegów, odkażenia i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.
- Stosuje się także pastę cynkową jako antyperspirant, jednak wykorzystywanie jej na większe powierzchnie delikatnej skóry nie jest zalecane.
- Pasta cynkowa niestety nie nadaje się do stosowania pod makijaż, ponieważ kiepsko się wchłania i pozostawia na skórze białe widoczne ślady.
Przeciwwskazania do stosowania pasty cynkowej
Pasty cynkowej nie należy jednak stosować jej na otwarte rany, rozległe uszkodzenia skóry, ostre stany zapalne. Przeciwwskazaniem do stosowania pasty cynkowej jest uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.
Pasta cynkowa z kwasem salicylowym (pasta Lassari)
Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, pasta cynkowa występuje w dwóch wariantach, tym opisanym wyżej oraz z dodatkiem kwasu salicylowego. Preparat ten stosuje się już tylko jako środek pomocniczy w trądziku młodzieńczym i w przypadku zmian opryszczkowych, ale także w przypadku problemów z wrastającymi włoskami. Dodatek kwasu salicylowego wyklucza pastę ze stosowania u dzieci w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry, uszkodzeń naskórka, drobnych ran i otarć. Nie należy jej także stosować jako preparatu chroniącego skórę przed promieniowaniem UV. Jednak jeśli chodzi o działanie w pielęgnacji cery trądzikowej, ta wersja pasty sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Wszystko dzięki temu, że kwas salicylowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, ściągające i oczyszczające. Ponadto kwas salicylowy:
- Wykazuje działanie złuszczające, dzięki czemu rozjaśnia zmiany skórne, blizny i przebarwienia
- Powoduje odblokowanie mieszków włosowych, co skutkuje zmniejszeniem ilości wydzielanego sebum
- Poprawia koloryt skóry
- Poprawia strukturę skóry i wygładza naskórek
- Sprawia, że kolejne aplikowane kosmetyki będą się lepiej wchłaniać
Przeciwwskazania do stosowania pasty cynkowej z kwasem salicylowym
Pasty nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na kwas salicylowy lub pozostałe składniki leku. Przeciwwskazaniem są uszkodzenia skóry, ostre stany zapalne, rany i owrzodzenia. Pasty z kwasem salicylowym nie należy również stosować na owłosioną skórę. Nie zaleca się stosowania pasty Lassari w przypadku dzieci młodszych niż 12 lat i u pacjentów z astmą oskrzelową. Nie powinniśmy używać pasty z kwasem salicylowym jednocześnie z preparatami zawierającymi kwas glikolowy, niacynamid, retinol lub witaminę C.