Srebro koloidalne - Hit z apteki dla Twoje cery. Trochę kosztuje ale warto!

Patrycja
Zdrowie
21.09.2022 17:50
Srebro koloidalne - Hit z apteki dla Twoje cery. Trochę kosztuje ale warto!

O dobroczynnych właściwościach srebra wiedziano już w starożytności, gdy stosowano je do odkażania ran i ochrony przed infekcjami. Obecnie ten środek znów zyskuje na popularności. Polubią go zwłaszcza osoby, które borykają się z problemami skórnymi, takimi jak trądzik! Dowiedz się, czym jest srebro koloidalne i jak je stosować.

Historia srebra koloidalnego

O dobroczynnych właściwościach srebra wiedziano już w starożytności, gdy stosowano je do odkażania ran, ochrony przed bakteriami i infekcjami. Hipokrates, ojciec współczesnej medycyny, po raz pierwszy opisał zastosowanie srebra jako środka przeciwdrobnoustrojowego już w IV wieku p.n.e.

Zdrowotne właściwości srebra znali także Egipcjanie, Grecy oraz Rzymianie. Stosowali je do leczenia trudno gojących się ran oraz do zwalczania infekcji o podłożu bakteryjnym lub wirusowym.

Sporządzali jego roztwór, wrzucając srebro do glinianego dzbana z wodą. Powstałą w ten sposób cieczą przemywali skórę, a nawet ją pili.

Srebro koloidalne wykorzystywano na przestrzeni wieków na różne sposoby do zwalczania wielu dolegliwości i chorób. Było stosowane jako antybiotyk, aż do wynalezienia penicyliny!

Obecnie srebro koloidalne znów zyskuje na popularności i przeżywa „drugą młodość”. Znalazło szerokie zastosowanie w dermatologii, kosmetyce oraz w leczeniu różnych chorób. Dowiedz się, czym jest srebro koloidalne i jak je stosować!

Co to jest srebro koloidalne?

Srebro koloidalne, zwane też srebrem koloidowym, korgolem, kolargolem lub nano srebrem, to drobne cząsteczki srebra połączone z wodą, żelatyną lub białkiem, które swobodnie poruszają się w cieczy.

Srebro jest rozdrobnione na maleńkie cząsteczki, najczęściej o wielkości 1-5 nm. Co ciekawe cząsteczki te są wielokrotnie mniejsze od wielkości wirusów (20-300 nm,) czy bakterii (200-80 000 nm). Dzięki temu nano cząsteczki srebra koloidalnego bez problemu przenikają do komórek wirusów i bakterii, niszcząc je.

Zdjęcie Hit z apteki na trądzik! Czym jest srebro koloidalne? #1

Dwa rodzaje srebra koloidalnego:

Na rynku dostępne są dwa rodzaje srebra koloidalnego, których właściwości są bardzo podobne, ale różnią się zastosowaniem:

 • nano srebro koloidalne niejonowe
 • nano srebro koloidalne jonowe

Niejonowe srebro kolidalne

Niejonowe srebro kolidalne, wykorzystywane jest znacznie szerzej niż srebro jonowane. Wszystko dlatego, że nanocząsteczki srebra wytwarzane w procesie produkcji, nie wchodzą w żadne reakcje chemiczne i są całkowicie bezpieczne dla organizmu. Co oznacza, że można je nawet stosować wewnętrznie, bez żadnego ryzyka.

Zastosowanie niejonowego srebra koloidalnego:

 • Niejonowe srebro koloidalne stosowane jest jako składnik leków wykorzystywanych w dermatologii i okulistyce oraz jako suplement diety.
 • Wykorzystuje się je w kroplach do oczu, w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek.
 • Stosowane jest w kroplach do uszu, w przypadku stanów zapalnych, wywołanych bakteriami lub wirusami.
 • Wspomaga leczenie rozległych oparzeń skóry.
 • Zapobiega powstawaniu blizn.
 • Stosowane wewnętrznie może być pomocne w leczeniu różnych chorób (grypy, infekcji bakteryjnych, zatrucia pokarmowego, zakażenie pęcherza moczowego).
 • Srebro wzmacnia także system kostny i stawowy.

Zdjęcie Hit z apteki na trądzik! Czym jest srebro koloidalne? #2

Jonowe srebro koloidalne

Ten rodzaj srebra kolidalnego stosowany jest wyłącznie do użytku zewnętrznego. Ma wiele cennych właściwości:

 • Działa antybakteryjnie, antywirusowo i antygrzybicznie.
 • Stosowane jest przede wszystkim do zwalczania wielu chorób skóry i pielęgnacji cery.
 • Łagodzi stany zapalne i wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry, także te po goleniu.
 • Polecane jest zwłaszcza do regeneracji po zabiegach kosmetycznych, takich jak dermabrazja i depilacja laserowa.
 • Znacznie przyśpiesza gojenie ran, zmniejsza uczucie bólu i zapobiega powstawaniu blizn.
 • To nie wszystko- nie tylko hamuje rozwój grzybów i bakterii, ale także wydzielanie nieprzyjemnego zapachu.
 • Działa skuteczniej niż antyperspiranty, dlatego polecane jest osobom zmagającym się z problemem nadmiernej potliwości.

Zdjęcie Hit z apteki na trądzik! Czym jest srebro koloidalne? #3

UWAGA: Stosuj je tylko do użytku zewnętrznego!

Srebro jonowe w procesie produkcji pozbawiane jest jednego elektronu, dlatego jest ono zdolne do wchodzenia w reakcje chemiczne. Spożyte srebro silnie reaguje w żołądku z kwasem solnym, co może być bardzo niebezpieczne. Może prowadzić do tzw. srebrzycy, nazywanej inaczej argyrią.

Wyniki badań naukowych wskazują, że jony srebra można stosować wyłącznie zewnętrznie!  Stosowanie wewnętrzne wywołuje różne działania uboczne, które są niekorzystne dla zdrowia.

To HIT z apteki na trądzik!

Warto wspomnieć o tym, że srebro koloidalne jest HITEM na trądzik. Stosowane jest przede wszystkim w pielęgnacji skóry trądzikowej i wspaniale radzi sobie z niedoskonałościami cery.

Jest świetne do leczenia miejscowego przy takich problemach, jak stany zapalne, czy infekcje skórne. Wspaniale radzi sobie z takimi problemami, jak egzema, łuszczyca, a także opryszczka wargowa.

Srebro koloidalne jako kosmetyk

Kosmetyki ze srebrem koloidalnym, jak balsamy, kremy, wcierki, czy toniki są bezpieczne w stosowaniu i przynoszą wspaniałe efekty. Oczyszczają, odkażają i nawilżają skórę. Wspomagają też rozwój komórek i regenerację skóry, zmniejszają wydzielanie sebum. 

Zdjęcie Hit z apteki na trądzik! Czym jest srebro koloidalne? #4

Jak je stosować?

Srebro koloidalne najlepiej stosować w postaci wodnego roztworu na twarz, szyję i dekolt. Roztworem srebra należy spryskać lub przemyć  dokładnie oczyszczoną i osuszoną skórę, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Zalecana zawartość srebra koloidalnego w preparacie to 100 ppm.

Gdzie je można kupić?

Zdjęcie Hit z apteki na trądzik! Czym jest srebro koloidalne? #5

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów z zawartością srebra koloidalnego. 100 ml roztworu to koszt około 12-14 złotych.

Srebro koloidalne jako składnik można także znaleźć w wielu innych produktach:

 • płynach do płukania jamy ustnej,
 • pastach do zębów,
 • kremach,
 • tonikach i płynach do demakijażu,
 • żelach antybakteryjnych,
 • mydle,
 • opatrunkach na oparzenia i inne rany,
 • antyperspirantach, dezodorantach,
 • płynach do golenia i wodach kolońskich,

Na co zwrócić uwagę kupując srebro koloidalne?

Kupując srebro koloidalne warto zwrócić uwagę na wskaźnik ppm, który określa ilość cząsteczek srebra w określonej objętości preparatu. To ważne: im większa zawartość cząsteczek nano srebra koloidalnego, tym większa jego skuteczność.

Bardzo ważny jest także zastosowany w preparacie rodzaj srebra koloidalnego. Środki zawierające srebro jonowe można stosować jedynie zewnętrznie! Srebro z cząstkami niejonowymi można stosować doustnie.

Zdjęcie Hit z apteki na trądzik! Czym jest srebro koloidalne? #6
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną