Co oznaczają symbole termostatu na grzejniku?

Martyna P.
Dom
21.09.2022 8:44
Co oznaczają symbole termostatu na grzejniku?

Zbliża się sezon jesienno-zimowy. Rosnące koszty energii są przytłaczające. Wiele osób obawia się o nadchodzący okres. Warto więc poszukać oszczędności. Nie każdy wie, że pomóc w tym może termostat. Jak z niego prawidłowo korzystać?

Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę – jedni wolą, gdy pomieszczenia są cieplejsze, inni chłodniejsze. Przyjęło się jednak, że optymalna temperatura wewnątrz powinna wynosić od 18 do 22 stopni Celsjusza. Warto zadbać o swój komfort cieplny oraz optymalne kwoty na rachunkach za ogrzewanie i przeanalizować temat używania termostatu.

 

Zdjęcie Co oznaczają symbole termostatu na grzejniku? #1

Termostat – jak z niego korzystać?

Termostat jest wyposażeniem grzejnika. Znajduje się przy większości kaloryferów. Jednak nie każdy dokładnie wie, jak z niego korzystać, aby zapewnić sobie komfort cieplny i oszczędzić na rachunkach.

Jego funkcja pozwala na wyregulowanie temperatury, biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia, jego rodzaj oraz potrzeby mieszkańców.

Dzięki urządzeniu możemy utrzymać ustawioną przez nas temperaturę na stałym poziomie.

Ustawiasz grzejnik na 5: lepiej tego unikać, nie jest to gwarancja, że mieszkanie szybko się nagrzeje, to działanie sprawi, że powietrze będzie jednak bardzo suche.

Śnieżynka/cyfra 0 - nie oznacza, że zawór termostatyczny jest całkowicie zamknięty. 

WAŻNE: Może zdarzyć się, że przy temperaturze ustawionej na stałym poziomie nasz kaloryfer raz jest cieplejszy, a raz chłodniejszy. Nie ma powodów do zmartwień – jest to normalne zjawisko nawet przy prawidłowo działającym grzejniku.

Termostaty grzejnikowe automatycznie otwierają i zamykają przepływ gorącej wody przez grzejnik tak, żeby utrzymać odpowiednią stałą temperaturę w pomieszczeniu.

Aby zaoszczędzić na rachunkach, warto przed wyjściem z domu zmniejszyć temperaturę na pokrętle. Niższe wartości ustawmy także w mniej używanych przez nas pomieszczeniach.

Głowica termostatyczna reaguje na zmiany temperatury otoczenia:

  • Gdy otworzymy okno w okolicy grzejnika i głowica termostatu się ochłodzi, dojdzie do otworzenia zaworu i grzejnik stanie się gorący;
  • Natomiast gdy postanowimy rozpalić w kominku i głowica zetknie się z nagrzanym powietrzem- zawór zamknie się i kaloryfer zrobi się chłodniejszy.

Pamiętajmy, by nie zasłaniać termostatu ani grzejnika grubymi zasłonami, ani nie zabudowywać go płytami czy zastawiać meblami.

 

Jak interpretować symbole na termostacie?

Na większości termostatów widnieją zazwyczaj oznaczenia od 0 (śnieżynka) do 5. Za każdym z nich kryje się konkretna wartość temperatury:

  • Poziom 0 (śnieżynka) – wskazuje temperaturę 6-8 stopni Celsjusza, która zabezpiecza przed zamarznięciem wody w kaloryferze  (Nie oznacza to jednak całkowitego zakręcenia zaworu). 
  • Poziom 1 – temperatura 12-13 stopni Celsjusza;
  • Poziom 2 – 15-16 stopni Celsjusza – wiele osób ma taką temperaturę podczas snu w sypialni;
  • Poziom 3 – 18-20 stopni Celsjusza – jest to optymalna temperatura do salonu;
  • Poziom 4 - 22-24 stopnie Celsjusza – wartość ta używana jest w łazienkach;
  • Poziom 5 – 25-28 stopni Celsjusza – używamy w wyjątkowych sytuacjach.
Zdjęcie Co oznaczają symbole termostatu na grzejniku? #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną