8 wyrażeń, których unikają inteligentne osoby!

Martyna

Człowiek

12.09.2022 9:11

8 wyrażeń, których unikają inteligentne osoby!

Język i sposób wyrażania się jest elementem naszego wizerunku. Niektóre osoby znają ogromną moc wypowiadanych słów i zwracają szczególną uwagę na wypowiadane zdania. Okazuje się, że istnieją pewne sformułowania, których inteligentni ludzie nigdy nie wypowiadają. O jakie zdania chodzi?

Według psychologów inteligentni ludzie ważą słowa, w obawie o swój wizerunek. Unikają sformułowań, które mogłyby o nich źle świadczyć. Dr Travis Bradberry, który jest współautorem książki "Emotional Intelligence 2.0" stworzył listę  zwrotów, których inteligentne osoby nigdy nie wypadają. Oto one….

 

  1. To nie moja wina

Inteligentne osoby unikają tego zwrotu, gdyż potrafią wziąć na siebie odpowiedzialność na czyny, nie zrzucają jej na inne osoby, czy zdarzenia. Uważają, że sformułowanie takie brzmi bardzo niedojrzale.

  1. Nie umiem/nie potrafię

Osoby inteligentne unikają wypowiadania tego zwrotu. Najpierw podejmują próby i dają z siebie 100% zanim przekreślą z góry swoje szanse na powodzenie. Osoby takie szukają innych rozwiązań, które pomogą zrealizować im cel.

  1. Zawsze robiliśmy to w ten sposób (Kiedyś się tak robiło i było dobrze)

Inteligentne osoby dążą do rozwoju, idą z myślą technologiczną. Nie ograniczają się do umiejętności i wiedzy zdobytej kilka lat temu. Są elastyczne i mają otwarty umysł. Nawet jeśli przyzwyczajane są do pewnych mechanizmów, to nie blokują się na nowe.

 

  1. To niesprawiedliwe

Inteligentne osoby uważają, że wypowiadanie słów „To niesprawiedliwe” jest infantylne i niedojrzałe. Dobrze wiedzą, że życie potrafi być niesprawiedliwe, ale nie podporządkowują wszystkich niepowodzeń pod ten zwrot. Inteligentne osoby nie skupiają się na narzekaniu i użalaniu się nad sobą.

 

  1. Zadam głupie pytanie/Może to głupi pomysł

Osoby inteligentne unikają tego typu sformułowań, gdyż wiedzą, że brak pewności własnej inteligencji może niekorzystnie wpłynąć na wizerunek. Osoby używające takich zdań uważane są za osoby z niskim poczuciem swojej wartości. Tego typu sformułowania mogą stawiać w złym świetle i podważać wiarygodność.

  1. Spróbuję

Warto unikać stwierdzenia „spróbuję” . Może ono podważać pewność siebie i kompetencje oraz wskazywać na nieudolność. Warto ten zwrot zamienić na „Zrobię”.

  1. Chciałbym być taki jak ta osoba

Inteligentne osoby unikają porównywania się i dążenia do upodobniania się do innych. Wiedzą, że porównania mogą negatywnie wpływać na poczucie wartości i pewność siebie.  

  1. To mi się należy

Mądre osoby wiedzą, że nic nie przychodzi samo. Sukcesy są efektem pracy i starań i wytrwałości. Nie oczekują niczego „za darmo”.

 

A Wy używanie tych zwrotów?

 

Zdjęcie 8 wyrażeń, których unikają inteligentne osoby! #1