Dlaczego kobiety żyją dłużej niż mężczyźni?

Martyna P.
Człowiek
08.09.2022 10:29
Dlaczego kobiety żyją dłużej niż mężczyźni?

Niemal wszystkie kraje na świecie jednogłośnie twierdzą, że kobiety żyją dłużej. Skąd bierze się ta tendencja? Jakie czynniki mają wpływ na długość życia? Dziś wyjaśnimy kilka kwestii i przybliżymy temat.

Od długiego czasu toczy się nierówna walka płci. Według popularnego stereotypu kobiety uważane są za słabszą płeć.

Dane opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wskazują jednak, że kobiety w Polsce żyją średnio o około 7 lat dłużej niż mężczyźni. Na świecie jest to 5 lat różnicy.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 r. wskazują, że Polacy żyją średnio 72,6 lat, a Polki średnio 80,7 lat.

 

Czynniki biologiczne

Czynnikami, które wpływają na to, że kobiety żyją dłużej, są oczywiście uwarunkowania biologiczne.

Okazuje się, że w organizmie kobiet wytwarzana jest znacznie większa ilość hormonu estrogenu. Ten stan rzeczy gwarantuje ochronę przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Ponadto pozytywnie wpływa na tarczycę.

Natomiast stężenie testosteronu jest u kobiet znacznie niższe w porównaniu do mężczyzn. Przypomnijmy, że hormon ten może przyczyniać się do pojawienia się raka prostaty u Panów, a u Pań raka piersi.

Niskie stężenie testosteronu sprawia, że kobiety są bardziej odporne na choroby wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze. Ponadto nie wykazują tak aktywnego trybu życia i skłonności do ryzykownych zachowań np. podczas uprawiania ekstremalnych sportów czy niebezpiecznej jazdy samochodem.  

Innym „korzystnym” czynnikiem biologicznym jest posiadanie przez kobiety chromosomu płciowego XX (Mężczyźni posiadają XY). Taki materiał genetyczny ma znaczenie w kontekście chorób genetycznych (hemofilia oraz dystrofia mięśniowa Duchenne’a).

Warto podkreślić, że 40% 70-letnich mężczyzn cierpi z powodu utraty chromosomu Y. Zjawisko to obserwowane jest głównie u palaczy.

Naukowcy z University of Virginia Health System odkryli, że utrata męskiego chromosomu płciowego wraz z wiekiem u wielu mężczyzn powoduje blizny w mięśniu sercowym i może prowadzić do śmiertelnej niewydolności serca.

Naukowcy podczas badań zauważyli, że mężczyźni częściej umierają w młodszym wieku i cierpią na dolegliwości związane z wiekiem, takie jak choroba Alzheimera.

 

Zdjęcie Dlaczego kobiety żyją dłużej niż mężczyźni? #1

Czynniki kulturowo-społeczne

Wpływ na długość życia mają również czynniki społeczne i kulturowe. Nie bez znaczenia jest skłonność do sięgania po użytki tj. alkohol, czy papierosy. Dane wskazują, że mężczyźni sięgają po nie znacznie częściej niż kobiety.

Ponadto u kobiet obserwuje się również tendencję do profilaktyki zdrowia, regularnych badań oraz prowadzenia zdrowego trybu życia. Kobiety znacznie częściej sięgają po zdrowe posiłki.

 

 

Zdjęcie Dlaczego kobiety żyją dłużej niż mężczyźni? #2

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną